Gönderen Konu: Hangi Dizel Yakıt?  (Okunma sayısı 68344 defa)

xuye

• Ziyaretçi
Hangi Dizel Yakıt?
« : 03 Temmuz 2009, 11:44:20 »
Arkadaşlar, değişen tercihleri gözönüne alarak anketi sıfırlıyorum. Böylece güncel dizel tercihimizin ortaya çıkacağını düşünüyorum. Daha önce ankete oy verenler yeniden oylama yapabilirler.

Anketin sıfırlanma tarihi: 27.11.2009 Saat: 22:00

Eklememi istediğiniz dizel seçeneği varsa, oyunuzu kullanmadan önce bana iletebilirsiniz.

İstasyon ile ilgili anketlerimiz mevcut fakat biraz daha ayrıntıya girmek istedim. Bu arada kullandığımız dizelin özellikleri ve tüketim gibi deneyimlerimizi de paylaşırsak iyi olur.

Ben BP Ultimate Diesel kullanıyorum. Özellikle kış aylarında donma noktasının düşük olduğunu okudum BP'de: -26 dereceye kadar dayanıyormuş. Bu özellik nedeniyle özellikle Eskişehir'de kış aylarında vazgeçilmezim olacaktır.
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2009, 21:04:35 Gönderen: xuye »

Çevrimdışı tuncayarican

• i30 Yolcusu
  • *
Ynt: Hangi Dizel?
« Yanıtla #1 : 03 Temmuz 2009, 13:25:08 »
Arabayı alalı 1 ay oldu iki defa opetten fulledim depoyu, hem şehir içi hemde uzun yolda kullandım yani ortalama kullanım olarak toplam 850km yol yaptım bir depoyla. uzun yolda yol bilgisayarı 5.5lt/100km şehir içinde ise 7.5lt/100km olarak gösteriyor. yeni arabalar biraz fazla yakar diyolar ama ben şu haliyle bile memnunum ama biraz daha düşersede süper olur... ;D ;D ;D
Hyundai i30 1.6 CRD(115PS) Prime - Ateş Kırmızı (2009)

Çevrimdışı The Mentalist

• Kıdemli Katılımcı Üye
  • i30 Profesörü
  • DOSTLUK İKİ FARKLI BEDENDE AYNI RUHU PAYLAŞMAKTIR
« Yanıtla #3 : 03 Temmuz 2009, 20:27:09 »
opet den alıyorum şehir içi 900 km şehirler arası 1200 gördüm po da iyi onu fazla denemedim 1 depo aldım uzun yolda iyi idi ama şehir içi denemedim
depoyu köpürtmeden yavaş doldurun bu şekilde bir defasında 56 litre aldım
(2008 İ30 select manuel lacivert 115 ps 90.000 km de SATILDI )
2013 i30 STYLE MANUEL CRDİ 128 PS BEYAZ / ÇEKMEKÖY / İSTANBUL

Çevrimdışı fktanik

• i30 Üstadı
  • Faruk
« Yanıtla #4 : 03 Temmuz 2009, 20:36:16 »
Ben Moilden alıyorum. Kışın -20'lerde falan donmadı. Arabam hemen çalıştı. Ama Siirt'te mecburen MOIL'den alıyorum. Shell ve PO var ama Hlundai MOIL'den al iyidir dediği için alıyorum.
Seçeneklerde de yok zaten. Biraz fazla yakıyor arabam, yakıttan olabilir.
Ex 2009 I30 CRDI STYLE
Ex 2007 GETZ CRDI KLM, SR, 4 HY, ABS
2011 ERA CRDI KLM, 2 HY, ABS, ESP

Çevrimdışı aegelincik

• i30 Master
  • AYKUT
    • mimeray
« Yanıtla #5 : 03 Temmuz 2009, 20:45:19 »
Aracım 27.500 Km civarında şimdiye kadar yaklaşık 30 depo yakıt tükettim bir seferi BP diğerleri SHEEL.
Buradaki istasyona Shell V-Power Diesel+GTL daha gelmesi zor ve maliyetli bir işmiş.depoların temizlenmesi falan bu konuda çok hassasmışlar.
http://www.i30club.com

Beylikdüzü-İstanbul
1. 2008 i30 1.6 CRDİ STYLE PLUS - ŞAMPANYA GRİ (satıldı)
2. 2012 İ30 1.6 GDI ELİT. OTOMATİK.

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 04 Temmuz 2009, 10:56:11 »
Dostum 3 yıl önce  eskişehir kışın -27 dereceleri görmüştü ve o zaman en başta opet'in eurodizeli donmuştu. Servisde donma sorunundan gelen araçların büyük çoğunluğunun opet olduğunu söylemişlerdi o vakit. BP'nin de en az olduğunu da söylediler. Bu nedenle yazın alırım belki ama kışın sanmıyorum.

Aracınız çok yakıyo diye şikayet ederseniz, ilk BP den almayı bırakın.
Hiçbir eurodiizel donmaz  ;)
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2009, 10:57:14 Gönderen: xuye »

Çevrimdışı Afşin

• i30 Master
« Yanıtla #7 : 04 Temmuz 2009, 11:12:54 »
yazlık ve kışlık yakıt vardır. bu motorin ve lpg için geçerlidir.
o dediğiniz durum opet istasyonunun kendi hatası yazlık yakıtı kışın vermemesi gerekirdi.
Erzurum ve Ağrı da iş yaptığımız dönemde hiç donma sözkonusu olmadı.

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 04 Temmuz 2009, 11:21:03 »
Anlaşıldı istasyonun hatası ;)
yazlık ve kışlık yakıt vardır. bu motorin ve lpg için geçerlidir.
o dediğiniz durum opet istasyonunun kendi hatası yazlık yakıtı kışın vermemesi gerekirdi.
Erzurum ve Ağrı da iş yaptığımız dönemde hiç donma sözkonusu olmadı.

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 04 Temmuz 2009, 17:23:47 »
Bugün hemen hemen boşalan depoma 130 TL'lik 52 litre Shell V-Power Diesel+GTL doldurdum (taşma noktasında). İlk izlenimlerim motorun çekişinde hiçbir farkın oluşmadığı hatta bir miktar düştüğünü hissettim. Ama henüz tam bir yorum yapmam için erken. Araçdaki yük miktarı vb. de etkilemiş olabilir belki. Bir süre sonra tekrar aynı pompadan taşma noktasında Shell V-Power Diesel+GTL doldurup tüketim değerlerimi de hesaplayacağım.

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 05 Temmuz 2009, 19:15:28 »
200-300 km yapıp depoyu dolduracağım ve tüketim değerlerimi (Shell V-Power Diesel+GTL için) sizlerle paylaşacağım. Daha sonra benzer bir tüketim testini bp ultimate dizel ile (daha önce kullandığım halde araç yeni diye yapmamıştım) yapıp yine buradan sizlerle paylaşacağım. En son Shell V-Power Diesel ile yapacağım ve shell'in GTL olmayan yakıtıyla da ne kadar tükettiğimi buraya yazacağım. Önümüzdeki 3 ayın  test programı böyle  :P

Çevrimdışı arabacı

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #12 : 05 Temmuz 2009, 19:29:14 »
Bp çok yakıyor, total - po - opet en iyisi

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 05 Temmuz 2009, 19:39:20 »
Ben BP de bariz bir fazla yakma durumu gözlemlemedim. Kaldı ki BP'de shell gibi bir dünya markası ve ondan geri kalacağını hiç sanmıyorum. Öte yandan yakıtın alındığı istasyonun dürüstlüğü ve cihazlarının ayarı da önemli bence. Şu anda shell GTL BP'den daha fazla yakacakmış gibi geliyor bana. Ama şimdiden ne desek yalan olur. Yukarıda yazdığım gibi sırasıyla tüketim teslerimi yapıp burada yazacağım.

Bp çok yakıyor, total - po - opet en iyisi
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2009, 19:44:52 Gönderen: xuye »

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 05 Temmuz 2009, 19:49:26 »
Eskişehir şehir merkezinde daha öncede belirttiğimiz gibi sık trafik ışıkları, yoğun trafik ve yine sık sık tramvayla kesişen yollar nedeniyle yakıt tüketimleri fazla seyrediyor. Bir de aracım otomatik bu nedenle senin değerlerini yakalayamam. Yapacağım testlerle aynı zamanda yol bilgisayarını da karşılaştırma olanağım olacak.

Tüketim değerinizi merak ediyorum aracınız yeni olsa bile.
Ben İstanbulda 800küsür km giderek 6.4lt/100km yaktım.

Çevrimdışı beyaz sır

• i30 Sürücüsü
  • **
« Yanıtla #15 : 05 Temmuz 2009, 20:11:50 »
geçen hafta depoyu görünene kadar fulledim sonra 100 km yol yaptım ve tekrar görünene kadar  fulledim 7.5 kt yakıt aldım.yol bilgisayarı da aynı değeri gösteriyordu.devamlı şehir içinde kullanıyorum.arabam 1200 km de. ;D ;D
1.6 CRDİ TEAM - KRİSTAL BEYAZ

Çevrimdışı Skyline

• i30 Profesörü
  • İstanbul - 37
« Yanıtla #16 : 09 Temmuz 2009, 01:28:10 »
geçen hafta depoyu görünene kadar fulledim sonra 100 km yol yaptım ve tekrar görünene kadar  fulledim 7.5 kt yakıt aldım.yol bilgisayarı da aynı değeri gösteriyordu.devamlı şehir içinde kullanıyorum.arabam 1200 km de. ;D ;D

Depo ağzına kadar doldurulmaz. Yakıtın genleşmesi için boş alan bırakmanız lazım. İdeali pompa attıktan sonra, küsüratı tamamlatıp, öylece bırakmak. Örneğin 98 TL'de pompa attı. 100 TL'ye tamamlattırıp, dolumu bitirin  ;)
Ateş Kırmızı - Style Plus CRDI Otomatik

Çevrimdışı fktanik

• i30 Üstadı
  • Faruk
« Yanıtla #17 : 09 Temmuz 2009, 07:37:52 »

Depo ağzına kadar doldurulmaz. Yakıtın genleşmesi için boş alan bırakmanız lazım. İdeali pompa attıktan sonra, küsüratı tamamlatıp, öylece bırakmak. Örneğin 98 TL'de pompa attı. 100 TL'ye tamamlattırıp, dolumu bitirin  ;)

Belki ölçüm yapabilemek için görünene kadar doldurmak gerekebilir ama normal şartlarda bende ağzına kadar dolurtmam depoyu.
Ex 2009 I30 CRDI STYLE
Ex 2007 GETZ CRDI KLM, SR, 4 HY, ABS
2011 ERA CRDI KLM, 2 HY, ABS, ESP

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 09 Temmuz 2009, 10:06:20 »
Aynen. sadece ölçüm yapmak için. Birde depo ağzının alt tarafında olası genleşmenin sorun olmaması için sanırım bir delik var. Ölçüm içinde depomu taşma noktasında doldurup mutlaka bir miktar yol yapıyorum, öylece bırakmıyorum. Özellikle sıcak yaz aylarında bu genleşme sorun olabilir çünkü.

Belki ölçüm yapabilemek için görünene kadar doldurmak gerekebilir ama normal şartlarda bende ağzına kadar dolurtmam depoyu.

Çevrimdışı xanadu73

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #19 : 09 Temmuz 2009, 10:36:07 »
Shell'in GTL diesel'i yani (gas-to-liquid) LPG'den yapılma katkı içeriyor bu nedenle çekişte bir miktar düşüş olması normal. Fakat en az kurum bırakan diesel olduğunu duydum. Ben depoyu doldurttum, hiç köpürmesi yok (sıfır yani doldururken bizzat baktım) ve oldukça temiz bir yanması var.

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : 09 Temmuz 2009, 10:47:22 »
Demek istediğim de bu arkadaşlar, peki çekiş düşünce yakıt tüketimi de artmaz mı?

Shell'in GTL diesel'i yani (gas-to-liquid) LPG'den yapılma katkı içeriyor bu nedenle çekişte bir miktar düşüş olması normal. Fakat en az kurum bırakan diesel olduğunu duydum. Ben depoyu doldurttum, hiç köpürmesi yok (sıfır yani doldururken bizzat baktım) ve oldukça temiz bir yanması var.

Çevrimdışı beyaz sır

• i30 Sürücüsü
  • **
« Yanıtla #21 : 09 Temmuz 2009, 17:53:36 »
EVET SADECE ÖLÇÜM AMAÇLI YAPTIM NORMALDE ÖYLE YAPMAYIZ. :)
1.6 CRDİ TEAM - KRİSTAL BEYAZ

Çevrimdışı Alican

• Hukuki İşler Sorumlusu
  • i30 Profesörü
  • İstanbul
« Yanıtla #22 : 09 Temmuz 2009, 22:21:39 »
Hocam dizel araçlarda çekişin büyük kısmı turbonun yardımı ile gerçekleşir. Normalde dizel motor yani turbosu olmayan dizel motor bu şekilde bir çekiş kuvveti veremez. Bu sebeple çekişi arttırmak amacıyla yeni nesil dizel motorlarda hep turbo kullanılır. Turbonun devrede olmadıgı dönemde yaşayacagımız çekiş kaybı çokda önemli değil zaten yaklaşık devir 2binlere gelirken turbo devreye giriyor ve çekiş artıyor. Daha alt devirlerde de aracı kullanmak yakıt pompasındaki kurumlanmayı arttırır.Turboda egsoz gazı ile çalışan bir motor bileşeni olduğu için bahsedilen yakıtla çok fazla çekiş kaybının olacağını sanmıyorum. Keza şuan bende bahsi geçen yakıtı kullanıyorum ve bir çekiş kaybı yaşamadım. Bu sebeple yakıt olarak da daha fazla yakıcağını düşünmüyorum.
İ30 1.6 CRDI Style Plus - Vivid Mavi

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : 09 Temmuz 2009, 23:13:33 »
Sanıyorum en doğru sonucu yakıt testimiz verecek. Bu ay shell GTL yi test ediyorum. Önümüzdeki ay tekrar bp ve son olarak da opet'i test edeceğim. Shell'in GTL katkılı ve katkısız olan vpower dizelinde sanıyorum pek bir fark olmaz. Bu nedenle ayrıca GTL'siz olanı test etmeyeceğim.
 Eskişehir'de şehir içinde yaptığım testin sonucunu önümüzdeki hafta içi buraya yazacağım.

Çevrimdışı Alican

• Hukuki İşler Sorumlusu
  • i30 Profesörü
  • İstanbul
« Yanıtla #24 : 09 Temmuz 2009, 23:39:14 »
tamam hocam haberlerı senden beklıyoruz  :) bu arada aracın kaç kmde? Eger daha yenı bır araç ise çok dogru bilgiler vermiyecektir bu test. Çünkü aracın motoru oturdukça yakıt tuketımı azalır ve araç yaklaşık 10.000km yaptıktan sonra motor oturur.
İ30 1.6 CRDI Style Plus - Vivid Mavi