Gönderen Konu: Hangi Dizel Yakıt?  (Okunma sayısı 68258 defa)

xuye

• Ziyaretçi
Ynt: Hangi Dizel?
« Yanıtla #25 : 09 Temmuz 2009, 23:56:42 »
Şuan 1600 km deyim ama aşağı yukarı tüm dizellerin testini benzer km de yapacağım için hangisi daha az hangisi daha fazla göreceğiz. Genel olarak şehir içinde de güzergahım aynıdır.

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 10 Temmuz 2009, 12:22:22 »
Arkadaşlar, shell vpower + GTL dizel ile ilgili tartışmalar http://forum.donanimhaber.com/m_32465339/tm.htm adresinde de devam ediyor. Burada da herkesin kafası karışık. Bir de akaryakıttaki fiyat eşitlemesi sonucunda artık istasyonlarda GTL bulunamıyormuş ya da GTL pompasından normal vpower veriyorlarmış. Bizim insanımız üçkağıdı çok sever hele ki bu sektörde.
Neyse GTL ile ilgili tartışmaları yukarıdaki adresten de izleyelim istedim. Daha önce dedğim gibi ben de depo-yakıt testimi önümüzdeki hafta burada yazacağım.

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : 10 Temmuz 2009, 23:16:07 »
Tamam üstad bu konuda bayağı ustalaşmışsın demek ki :)
GTL in kokusu bariz farklı , beni kandıramazlar  ;)

Çevrimdışı vshancer

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #29 : 10 Temmuz 2009, 23:29:45 »
ara tara en son şişliden bulup doldurttum GTL'yi. sonrasında 200 km civarı yol yaptım ama hiçbir fark anlamadım ben çekişte. ne düşüş, ne yükseliş. benim derdim kurum olmaması zaten.
2009 HYUNDAI İ30 1.6 CRDI TEAM GRİ

Çevrimdışı Afşin

• i30 Master
« Yanıtla #30 : 11 Temmuz 2009, 00:05:08 »
depo kapağını açıp burnunuzu yaklaştırırsanız  ne demek istediğimi anlıyacaksınız.
gas to liquid olmasıyla alakalı sanırım.
dh de yazılanlara bakmayın,hiçbir istasyonun gtl diye normal vereceğine en ufak ihtimal vermiyorum.

Tamam üstad bu konuda bayağı ustalaşmışsın demek ki :)
GTL in kokusu bariz farklı , beni kandıramazlar  ;)

Çevrimdışı Alican

• Hukuki İşler Sorumlusu
  • i30 Profesörü
  • İstanbul
« Yanıtla #31 : 12 Temmuz 2009, 01:26:35 »
Ben imkan olduğu için mümkün mertebe shell'in merkezinin açmış olduğu araya aracı bir kişi yada kuruluş koymadığı istasyonları kullanmaya özen gösteriyorum. Herhalde shell kendi istasyonunda da böyle üç kağıtlar yapmaz öyle değil mi?  ???
İ30 1.6 CRDI Style Plus - Vivid Mavi

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : 12 Temmuz 2009, 02:17:58 »
Shell GTL ile ilgili başka bir forum. http://www.turbofsi.net/forum/sohbet/20635-shell-vpower-gtl-5.html Yine orada da herkesin aklı karışık. Eğer yol bilgisayarım doğruysa şuan yakıtımda BP'ye göre bir değişim yok. Çekiş, ses gibi unsurlarda da bir artı görmedim. Muhtemelen bugün depomu fulleyip sonuca bir bakacağım. Diğer değerler (unsurlar) aynı bile olsa, eğer daha temiz bir yakıtsa da tercih edilebilir. Ama açıkcası sadece shell'in dedikleri beni pek alakadar etmiyor. Tarafsız ve bu konuda otorite ya da güvenilir sayılacak birilerinin bu yakıtla ilgili bir açıklamasını ya da test sonucunu arıyorum.

Çevrimdışı mettush

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #33 : 13 Temmuz 2009, 00:50:42 »
Aracım 25 bin küsur kilometrede. Şimdiye kadar ağırlıklı olarak Shell V-Power aldım. BP ile hemen hemen aynı tüketim değerlerinde ve performansta gözlemledim. Fakat tatile giderken yolda Opet almak durumunda kaldım psikolojikmidir bilemiyorum yüklü olmasına rağmen daha performanslı ve tüketimi daha düşük oldu.

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : 14 Temmuz 2009, 10:52:56 »
Arkadaşlar, Prime dizel otomatik aracımla Eskişehir şehir içinde SHELL V POWER+GTL yakıtıyla gerçekleştirdiğim yakıt testinin sonuçları şöyledir:

<Test, her iki seferde de aynı pompadan deponun taşma noktasında doldurulmasıyla gerçekleştirilmiştir>

Yol bilgisayarı verileri:

Ortalama tüketim: 9.3 Litre
Ortalama hız : 28 Kilometre/Saat
Gidilen mesafe : 211 Kilometre
Aracın toplam kateddiği yol: 1650 Kilometre

Test verileri:

Toplam tüketim: 20.11 Litre
Ortalama tüketim: 9.5 Litre

Sonuçlar:
1- Araçlarımızın yol bilgisayarı ölçümleri doğrudur. 0.2 lik sapma buharlaşma vb. gibi nedenlerle gerçekleşmiş olması muhtemeldir ve kabul edilebilir bir sapmadır.
2- SHELL V POWER+GTL yakıtının aracımda performans artışı ya da motorun daha sessiz çalışması gibi etkileri olmadı. Belki 1-2 yıldır dizel araç kullananlar, enjektör, egzoz gibi motor parçalarında kurum vb. oluşması nedeniyle SHELL V POWER+GTL kullanımı sonrası bir fark görebilirler ama 2 aylık yeni aracımda herhangi bir fark görmedim.
3- Başlangıçda SHELL V POWER+GTL karşı şüpheliydim ama bu 200 kilometrelik kullanımda gördüm ki aracımın tüketimi daha stabil hale geldi. Aracı ilk aldığımda SHELL V POWER, sonrasında da BP ULTİMATE ile doldurmuştum ve yakıt tüketimim değişik zamanlardaki yol bilgisayarı sıfırlamalarından sonra geniş denebilecek bir aralıkda (8.5-11.5)  gezinmekteydi ki günlük katetdiğim güzergah hemen hemen aynıdır. Şimdi yol bilgisayarımı tekrar sıfırladım ve yol bilgisayarının ortalama yakıt tüketim değerinin yine 9-9.5 aralığına oturacağını gözlemekteyim.

Çevrimdışı sertapk

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #35 : 14 Temmuz 2009, 13:01:32 »
BP den vazgecemeyenlerdenım
Yetişkin insan ! ihtiyarlığında çocuklarından beklediğin şey,senin babana yaptığın olmalıdır
                                                 Pit TAKOS

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : 14 Temmuz 2009, 21:31:53 »
Sabah depoyu fulledikten sonra yine benzer güzergahlarda şehir içinde yaklaşık 50 km yol yaptım ve sıfırlayarak 9-9.5 arasında sabitlenmesini beklediğim yol bilgisayarı 8.6 ya kadar düştü. Sanıyorum bu değerde sabitlenecek. Aracı mümkün olduğunca sakin kullanmaya çalışıyorum, yatıştırıcı müzikler dinliyorum[8D]. Neyse sanırım 5-6 bin kilometre sonra fabrika verisi olan 7.6 yı yakalayacağım sanırım. Zaten bundan başka bir şey de beklemiyorum.

Çevrimdışı ciyu

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #37 : 20 Temmuz 2009, 22:20:18 »
Merhabalar...

Sertpak'ın "BP'den vazgeçemeyenlerdenim" cümlesini görünce dayanamayıp ben de düşüncelerimi yazmak istedim :) :

i30'dan önceki 0 km. aldığım aracımı park halindeyken olan bir kaza sonucunda "pert" oluncaya kadar, tam 12 yıl kullandım.(Benzinli bir araçtı!..)

Bu (önceki) aracı ilk aldığımda tercihimi daha baştan "güvenilir bulduğum için" SHELL ya da BP olarak belirlemem gerektiğini düşündüm. Ve ilk SHELL ile başladım. Daha sonra zaman zaman BP'den de benzin almaya başladım. (Şunu belirteyim ki, her benzin almamda depoyu tam olarak boşaltıp, tam olarak doldurtuyordum (53-54 lt.))

Hem şehir içi, hem şehir dışı yaptığım (12 yıllık) bir çok gözlemin sonucu şu oldu:

SHELL'den aldığım benzinle, BP'dekine kıyasla: -bir depoda- ortalama 100 km. daha fazla yol yapıyordum. Bu yüzden daha sonra zorunlu kalmadığım sürece, BP'den benzin almamayı yeğledim. (Bu aracı elden çıkarana kadar son zamanlarda OPET'ten de benzin almaya başlamıştım ve tüketim değerlerinde SHELL ile hemen hemen aynı değerleri verdiğini gördüm.)

Bu uzun süreli kişisel tecrübeme göre:ürünüyle daha fazla yol yapabildiğim SHELL'den hep memnun kaldım ve i30 ile de diesel kullanırken yine memnunum.

Şimdi kullandığım i30 115 ps diesel manuel'in son 3 depo'ya ait tüketimi değerleri de şöyle oldu:

Depoyu ortalama 55-56 litre (ortalama 145 TL) "SHELL V-power Eurodiesel" ile tam (yakıt borusu da dahil) doldurup, yol bilgisayarındaki  (---) işareti çıkana kadar kullanıyorum ve bu işaretin hemen ardından tekrar dolduruyorum.

Kullandığım güzergah genelde (Maltepe E-5) ile (Tem-Kavacık) ve (Beşiktaş-Akaretler-Maçka) üçgenindeki otoban, köprüler ve şehiriçi güzergahlarının ilgili bölümleri...

İlk depo ile bu güzergahlarda toplam olarak yaklaşık 900 km. yol yapabildim.

Tahminen araç 3000km.'yi geçtikten sonra bu menzil giderek artmaya başladı... Son üç depoda sırasıyla 950, 1000 ve 1100 km. yol yaptım.

Bu değerler sanırım şehir içi ile şehir dışı karma kullanımı içerisinde düşünülmeli... Çünkü zaman zaman FSM ve Boğaziçi köprüleri, Mecidiyeköy, Beşiktaş ve muhtelif yerlerdeki yoğun şehir içi trafiklerine girsem de, hatta arada bir (uygun trafik koşullarında ve kısa süreli) aracın limitlerini zorlasam da, katettiğim mesafenin ÇOĞU akıcı trafikte ve otobanda... Tabi bu kısmı da yakıt sarfiyatını olumlu etkileyen faktörlerden. Ayrıca aracı, mümkün olduğunca "sabit hızda kullanmaya çalışarak" ve "ani hızlanma ya da yavaşlama yapmamaya özen göstererek" kullanıyorum.

Bu şartlara uygun olarak (benim kullanımımda) yol bilgisayarının verdiği ortalama değerler genelde şöyle gelişti:

Ortalama yakıt tüketimi: 5,2-5,7 (en son depo :5,4)
Bu değerlere göre ortalama hız: 39-41 km.

Uzun yazdığım için kusura bakmazsınız umarım fakat faydalı olabileceğini düşündüğüm için paylaşmak istedim.  :)

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : 21 Temmuz 2009, 10:10:39 »
ciyu SHELL V-power Eurodiesel+GTL yakıtını denediniz mi?

Çevrimdışı ciyu

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #39 : 22 Temmuz 2009, 02:26:58 »
Hayır denemedim. Bir süredir bu konudaki yazıları da takip ederek durumu anlamaya çalışıyorum fakat henüz net bir fikir oluşmadı bende. Sizin son düşünceniz nedir bu konuda? Özellikle yukarıdaki konu (hangi marka yakıt ile daha fazla yol yapılabileceği) bağlamında...

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : 22 Temmuz 2009, 12:08:31 »
Yazılarımdan görebilirsiniz ben daha önce GTL ye karşı çok şüpheli yaklaşıyordum ama artık bu düşüncelerim sona erdi diyebilirim. Yakıt testimi yine yukarıda yazdım. Artık sadece GTL kullanmayı düşünüyorum. Herşeyden önce kükürt oranındaki azlık (organik madde seviyesindeki düşüklük) bile yeterli bence. Motor daha temiz olacak ki buda çok önemli. Ama işte insan yinede acaba bizim insanlarmız istasyonlarda bu yakıtıda karıştırır mı diye şüphelenmiyor değil ama fiyatlar eşitlendiği için buna tenezzül edeceklerini sanmıyorum.

Hayır denemedim. Bir süredir bu konudaki yazıları da takip ederek durumu anlamaya çalışıyorum fakat henüz net bir fikir oluşmadı bende. Sizin son düşünceniz nedir bu konuda? Özellikle yukarıdaki konu (hangi marka yakıt ile daha fazla yol yapılabileceği) bağlamında...

Çevrimdışı sertapk

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #41 : 22 Temmuz 2009, 23:05:06 »
benimki ailenden gelen bi bağlılık gibi birşey oldu açıkçası.Ama öyle çok yakıyor az yakıyor olayına girmiyorum.Ama GTL yi denemek istiyorum çok övdünüz merak ettim
Yetişkin insan ! ihtiyarlığında çocuklarından beklediğin şey,senin babana yaptığın olmalıdır
                                                 Pit TAKOS

Çevrimdışı ciyu

• i30 Yolcusu
  • *
Ynt: Hangi Dizel Yakıt?
« Yanıtla #42 : 24 Temmuz 2009, 02:10:26 »
Ben de tavsiyeniz doğrultusunda GTL'yi deneyeceğim. Genelde uğradığım istasyonlarda varsa tabi...  :)

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : 17 Kasım 2009, 20:33:56 »
Arkadaşlar dizel yakıt kanusunda son durumunuz nedir? Ben artık sürekli olarak Opet kullanıyorum.

Çevrimdışı fktanik

• i30 Üstadı
  • Faruk
« Yanıtla #44 : 17 Kasım 2009, 20:49:52 »
Ben son BP'den aldım 5.6 'lara çıktı. PO'dan alıyorum ve 4.0 litre düz yolda ve 95 Km sabit hızla.
Konu dışı olabilir ancak adamlar Toyota Prius getirmişler elektrikli olduğu halde 100'km'de 3.9 LT benzin yakıyor ve arabanın fiyatı 100.000 TL. Sözde aile otomobiliymiş. Ben 90 sabit hızla gittiğimde 3.6-3.8 litre yakıyor. Performansı ve donanımı yeterli bir arab i30. Yani Ülkemizde kim gidipte 100.000TL para verir merak ediyorum bu arabaya.
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2009, 20:50:56 Gönderen: fktanik »
Ex 2009 I30 CRDI STYLE
Ex 2007 GETZ CRDI KLM, SR, 4 HY, ABS
2011 ERA CRDI KLM, 2 HY, ABS, ESP

Çevrimdışı omer

• i30 Üstadı
« Yanıtla #45 : 17 Kasım 2009, 21:39:55 »
bende po kullanıorm sanirim gercekten en temız yakıt onlarda GTL ben denedim hic bir fark gormedim 
prius turkiye normlarina gore cok pahali bir fiyata geldi 3 5 unlu dısında alan olacagini sanmıyorum cevreci bir araba olmasi disinda yakit olarak LPGli ve dizel araclardan oyle asiri dusuk bir tuketimi yok
12 i30 crdi elite manuel  , my sister' i30 1.6 cvvt mode otm +lpg rulez

Çevrimdışı Afşin

• i30 Master
« Yanıtla #46 : 17 Kasım 2009, 22:32:49 »
Farukcum,
bende bu konudan bahsedicektim. Toyota Prius denilen aleti hangi akla hizmet 49bin euro gibi bir fiyatla satışa çıkardılar akıl alır gibi değil :)
Aletin tek güzel yanı elektrik motoru ile giderken trendeymişcesine sessiz gitmesi.
Ben son BP'den aldım 5.6 'lara çıktı. PO'dan alıyorum ve 4.0 litre düz yolda ve 95 Km sabit hızla.
Konu dışı olabilir ancak adamlar Toyota Prius getirmişler elektrikli olduğu halde 100'km'de 3.9 LT benzin yakıyor ve arabanın fiyatı 100.000 TL. Sözde aile otomobiliymiş. Ben 90 sabit hızla gittiğimde 3.6-3.8 litre yakıyor. Performansı ve donanımı yeterli bir arab i30. Yani Ülkemizde kim gidipte 100.000TL para verir merak ediyorum bu arabaya.

Çevrimdışı emregs3

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #47 : 17 Kasım 2009, 23:19:31 »
arabayı alabilsek
shellden alıyoruz euro dizel de...
araba halen servisteeeeeeeee :(
i30 1.6 CRDi 115 PS Mode(+ESP) Otomatik - Metalik Açık Gri 

Çevrimdışı gilamaniac

• i30 Müdavimi
  • Aytörti
    • Batug.org
« Yanıtla #48 : 18 Kasım 2009, 09:45:58 »
shellden alıyordum po dan aldım 7.2 olan tuketim 7.5 a cıktı
ssanırım shelle devam edecegim

Çevrimdışı Bu®αk!

• i30 Master
  • Live to Ride & Ride to Live
    • forum-i30
« Yanıtla #49 : 18 Kasım 2009, 09:57:30 »
Prius 100.000 mi?? yuh ya zaten bişeye de benzemiyor. Faruk abi en iyi seninkisi zaten ha 3.9 ha 4.0 ne farkeder o kadar para verilirmi ya çılgın işi o araba. ;D

Ex