Gönderen Konu: Hangi Dizel Yakıt?  (Okunma sayısı 68342 defa)

Çevrimdışı Afşin

• i30 Master
Ynt: Hangi Dizel Yakıt?
« Yanıtla #50 : 18 Kasım 2009, 16:36:03 »
Faruk'un yakıtı birde mazot, prius un Faruk'a yetişmesi için 3.28lt benzin yakması lazım :D
Çevreciyiz fazlasıyla, zaten 2008 yılının çevreci arabası seçilmişti i30 dizel. :D
Prius 100.000 mi?? yuh ya zaten bişeye de benzemiyor. Faruk abi en iyi seninkisi zaten ha 3.9 ha 4.0 ne farkeder o kadar para verilirmi ya çılgın işi o araba. ;D

Çevrimdışı Skyline

• i30 Profesörü
  • İstanbul - 37
« Yanıtla #51 : 18 Kasım 2009, 20:48:11 »
Farukcum,
bende bu konudan bahsedicektim. Toyota Prius denilen aleti hangi akla hizmet 49bin euro gibi bir fiyatla satışa çıkardılar akıl alır gibi değil :)
Aletin tek güzel yanı elektrik motoru ile giderken trendeymişcesine sessiz gitmesi.
Ben son BP'den aldım 5.6 'lara çıktı. PO'dan alıyorum ve 4.0 litre düz yolda ve 95 Km sabit hızla.
Konu dışı olabilir ancak adamlar Toyota Prius getirmişler elektrikli olduğu halde 100'km'de 3.9 LT benzin yakıyor ve arabanın fiyatı 100.000 TL. Sözde aile otomobiliymiş. Ben 90 sabit hızla gittiğimde 3.6-3.8 litre yakıyor. Performansı ve donanımı yeterli bir arab i30. Yani Ülkemizde kim gidipte 100.000TL para verir merak ediyorum bu arabaya.

Sonu Civic Hybrid'ten daha kötü olacak  ;D

Bu arada normalde bu araçların vergi indirimine tabi olması gerekirken, ülkemizde daha fazla vergi alınması gibi bir durumda var unutmayalım  >:(
Ateş Kırmızı - Style Plus CRDI Otomatik

Çevrimdışı fktanik

• i30 Üstadı
  • Faruk
« Yanıtla #52 : 18 Kasım 2009, 21:09:05 »
i30 ve ilerde çıkacak üst modellerine devam. Herhalde Hyundai ilerde çıkaracağı i3x 'a yeni donanımlar ekleyecektir.

PO 'dan memnunum, OPET'ten alıp Ayvalık'a gittim yakıt sarfiyatı arttı bunun dışında daha öncede yazmıştım arabanın atikliği sanki azalmış gibi gelmişti(3 ay oldu).
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2009, 21:09:52 Gönderen: fktanik »
Ex 2009 I30 CRDI STYLE
Ex 2007 GETZ CRDI KLM, SR, 4 HY, ABS
2011 ERA CRDI KLM, 2 HY, ABS, ESP

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #53 : 19 Kasım 2009, 12:23:03 »
Ya bu PO'nun dizelini çok kişi dillendiriyor. Aslında ben de alıp bir denemek istiyorum ama etrafda güvenebileceğim bir PO istasyonu da pek yok. Zaten olan PO istasyonları da Opete falan dönüşüyor hızla. Kükürt oranları ise aslında aynı 10 mg ama artı ne farkı var opetten bilmiyorum..

Çevrimdışı Skyline

• i30 Profesörü
  • İstanbul - 37
« Yanıtla #54 : 19 Kasım 2009, 15:51:01 »
Eski bir Doğan çalışanı olarak bu grubun yaptığı hiçbir işten hayır gelmeyeceğini düşünenlerdenim. Ama sırf şu PO muhabbetinden dolayı şirket arabasına bir dahaki sefere PO'dan dolum yapacağım. Test aracı olarak en azından şirket aracını deneyelim.

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #55 : 19 Kasım 2009, 16:13:19 »
Bende seninle aynı fikirdeyim skyline bu nedenle de temkinliyim. Bu arada PO testinin sonucunu da merakla bekliyorum.  :D

Eski bir Doğan çalışanı olarak bu grubun yaptığı hiçbir işten hayır gelmeyeceğini düşünenlerdenim. Ama sırf şu PO muhabbetinden dolayı şirket arabasına bir dahaki sefere PO'dan dolum yapacağım. Test aracı olarak en azından şirket aracını deneyelim.

Çevrimdışı omer

• i30 Üstadı
« Yanıtla #56 : 19 Kasım 2009, 19:39:52 »
yakit olarak cok fazla istasyon denedim bugune kadar en memnun kaldıgım PO oldu opetde araba isteksizlesiyo egr valfim aracin ustundeyken egr arizasina geciyordu
12 i30 crdi elite manuel  , my sister' i30 1.6 cvvt mode otm +lpg rulez

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #57 : 19 Kasım 2009, 22:07:19 »
Bence yakıt aldığınız Opet istasyonunu değiştirmelisiniz. 3 aydır Opetden alıyorum dediğiniz gibi bir şikayetim olmadı. Öte yandan bir arkadaşım opel corsa'sına 4-5 yıl önce sürekli güvenilir bilinen bir PO istasyonundan yakıt alıyordu ama sıfır aldığı aracında 3 yıl sonra kötü yakıttan egzos geri dönüşüm valfi ve onu desdekleyen 2 parçayı değiştirmişti. Bu nedenle ben çok temkinliyim PO'ya karşı.

yakit olarak cok fazla istasyon denedim bugune kadar en memnun kaldıgım PO oldu opetde araba isteksizlesiyo egr valfim aracin ustundeyken egr arizasina geciyordu

Çevrimdışı omer

• i30 Üstadı
« Yanıtla #58 : 19 Kasım 2009, 23:11:02 »
ankarada guzergah uzerinden 3 farkli opetden kullandım ki biri yeri geregi baya yogun calisiyo sonuc hep ayni suan en merak ettigim shell gtl cayyolu shellden denedim ekstrasi yoktu ama baska bi shellden daha denemek istiyorum

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #59 : 27 Kasım 2009, 20:53:34 »
shell vpower+GTL'yi ben mayıs-eylül arası kullandım ve bir faydasını görmedim. İlk başlardaki psikolojik etkisi haricinde bir etkisinin olduğunu düşünmüyorum. Zaten shell'de sattığı gtl+vpower karışım dizelinin teknik verilerini (setan ve kükürt -aromatik) içerikleri ile ilgili de hiçbir açıklamada bulunmuyor. GTL ile ilgili forumlara girersen de kullanıcıların çoğunluğunun olumlu bir değişim görmediğini göreceksin. Net bir faydası görülmeyen yakıta 14 krş fazla vermeye değer mi sizce?

http://www.turbofsi.net/forum/sohbet/20635-shell-vpower-gtl-6.html

http://forum.donanimhaber.com/m_32465339/tm.htm

ankarada guzergah uzerinden 3 farkli opetden kullandım ki biri yeri geregi baya yogun calisiyo sonuc hep ayni suan en merak ettigim shell gtl cayyolu shellden denedim ekstrasi yoktu ama baska bi shellden daha denemek istiyorum

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #60 : 27 Kasım 2009, 21:00:03 »
Arkadaşlar, değişen tercihleri gözönüne alarak anketi sıfırlıyorum. Böylece güncel dizel tercihimizin ortaya çıkacağını düşünüyorum. Daha önce ankete oy verenler yeniden oylama yapabilirler.

Anketin sıfırlanma tarihi: 27.11.2009 Saat: 22:00

« Son Düzenleme: 27 Kasım 2009, 21:06:41 Gönderen: xuye »

Çevrimdışı Skyline

• i30 Profesörü
  • İstanbul - 37
« Yanıtla #61 : 27 Kasım 2009, 23:34:25 »
PO testi için şirket aracına 100 TL'lık mazot attım. Araçta hiç beklemediğim bir çekiş artışı oldu  :o Ayrıca Shell GTL'de 1 viteste teklemeler yaşıyordum. PO'da şimdilik böyle bir durum olmadı  ???

Yaşadıklarımın psikolojik olup olmadığını, 100 TL'lık ikinci bir PO dolumu ve bitirdikten sonra 100 TL'lık GTL aldıktan sonra net olarak sizlere iletirim. Doğan'ın bir ürünü beni ters köşeye yatıracak mı göreceğiz  :-\

Çevrimdışı Afşin

• i30 Master
« Yanıtla #62 : 27 Kasım 2009, 23:44:58 »
Bende opet kullanıyorum , memnun kaldım.
Arada fiyat farkı olduğundan beri depoya 1lt GTL girmedi :)
PO yu zaten önceden beri tutuyorum, 1080km menzile bu yakıtla ulaştım.
Total Excellium ile de benzer menzil yaptım. Şehirdışı tabii ki.

Opet-PO-Total bence başı çekiyor şuan.

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #63 : 28 Kasım 2009, 12:06:34 »
Bende 13-14 krş fark oluştukdan sonra GTL almadım ki zaten bir faydasını da hiçbir konuda (çekiş, ses, sabah ilk çalıştırma süresi gibi) görmediğimi de daha önce belirtmiştim.  Bir önceki sayfada verdiğim gtl ile ilgili forumlarda da insanların GTL'den fark yaratan bir memnuniyetlerinin olmadığını görürsünüz. Şuan eylülden beri Opet kullanıyorum. Zaten onun kükürt oranı da 10 ppm. Skyline testini tamamlarsan bir de PO kullanacağım.  :)

Çevrimdışı Skyline

• i30 Profesörü
  • İstanbul - 37
« Yanıtla #65 : 28 Kasım 2009, 20:37:22 »
6.4 olan tüketim ortalaması ilk 100 km'de 6.1'e düştü  ??? Yakıtı aldığımda tüm sayaçları sıfırlamıştım. GTL'de yazın 6.0 olan tüketim, havaların soğumasıyla 6.4'e çıkmıştı. PO ile 6.1'e döndü. Bu aralar havalarda fena gitmiyor, acaba ondan olabilir mi?

Kullanım tarzımda değişiklik yok. Her zamanki gibi 4-4.500 devir bazen redline'da vites değiştiriyorum. Ama tüketim düştü. Araç Clio 1.4  - 18.000 km.

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #66 : 28 Kasım 2009, 21:37:21 »
PO dizel ile ilgili gözlemlerini ilgiyle takip ediyor, yenilerini bekliyorum.  :)

6.4 olan tüketim ortalaması ilk 100 km'de 6.1'e düştü  ??? Yakıtı aldığımda tüm sayaçları sıfırlamıştım. GTL'de yazın 6.0 olan tüketim, havaların soğumasıyla 6.4'e çıkmıştı. PO ile 6.1'e döndü. Bu aralar havalarda fena gitmiyor, acaba ondan olabilir mi?

Kullanım tarzımda değişiklik yok. Her zamanki gibi 4-4.500 devir bazen redline'da vites değiştiriyorum. Ama tüketim düştü. Araç Clio 1.4  - 18.000 km.

Çevrimdışı omer

• i30 Üstadı
« Yanıtla #67 : 28 Kasım 2009, 23:51:00 »
ben gtlde daha fazla yaktm hos aldigim istasyonda buna sebeb olabilir aslinda duzgun bi shell bulup GTL almak istiorum ama POnun performansini bulamadim ben denedigimde

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #68 : 29 Kasım 2009, 10:57:48 »
Zaten az sayıda ve sözümona güvenilen istasyonlarda bulunuyor GTL. O nedenle başka bir shell'den de alsan durum değişmez.

ben gtlde daha fazla yaktm hos aldigim istasyonda buna sebeb olabilir aslinda duzgun bi shell bulup GTL almak istiorum ama POnun performansini bulamadim ben denedigimde

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #69 : 30 Kasım 2009, 22:39:46 »
PO'nun vaad ettikleri:

« Son Düzenleme: 30 Kasım 2009, 22:46:53 Gönderen: xuye »

Çevrimdışı omer

• i30 Üstadı
« Yanıtla #70 : 30 Kasım 2009, 23:00:07 »
o yuzden :D eskisehir yolu po da :D arabada bende mutluyum :d simdilik oradan takilioruz

Çevrimdışı orient

• i30 Müdavimi
« Yanıtla #71 : 01 Aralık 2009, 16:01:47 »
daha öncede yazmıştım po dan memnunum ve po nun eurodizeline devam şimdilik gerçekten iyi ama  ileride ne olur bilinmez.  ;);D ;D ;D
1.6 CRDI VGT 115 PS LACİVERT STYLE PLUS   *ANKARA*

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #72 : 10 Aralık 2009, 13:08:20 »
Erkut PO testinde son durum nedir? 2-3 güne kadar mazot alacağım da...  ;D ;D

Çevrimdışı Skyline

• i30 Profesörü
  • İstanbul - 37
« Yanıtla #73 : 10 Aralık 2009, 19:39:11 »
PO al tuketim GTL'le kafa kafaya ama cekiste bayagi fark var. Depoyu isik yanana kadar bitirip fulleyerek dene istersen. Tekrar isik yandiginda km'ni ve aldigin yakit miktarini siteye yazarsin. Sayaci sifirlamayi unutma, bir de saglam bir istasyondan almaya calis.

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #74 : 17 Aralık 2009, 20:41:44 »
Evet PO vmax10 aldım benzin ışığı yandıktan sonra. Kesinlikle Opetten daha iyi. Kızdırma bujimin sigortası atıkken bile sabahları çalıştırmada daha hızlı çalışmaya başlamıştı ve beyaz duman sorunu epey azalmıştı po ile. Tüketim ve çekiş konusunda da biraz daha iyi. Ancak en büyük gördüğüm fark motor sesinin azalması oldu. Motor sabahları ilk çalıştırmadan sonra yani soğukken bile epey sessiz çalışıyor.
Servisteki master teknisyenlerden biri daha önce beni tecrübelerine dayanarak opet konusunda uyarmıştı, örneğin kışın mazotu donan araçların büyük çoğunluğu opet demişti.
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2009, 20:48:52 Gönderen: xuye »