Gönderen Konu: dogu karadeniz turu  (Okunma sayısı 9106 defa)

Çevrimdışı akyuznet

• i30 Müdavimi
dogu karadeniz turu
« : 24 Haziran 2010, 09:32:00 »
Merhaba

Esimle beraber, araba ile dogu karadeniz turu dusunuyoruz. Sizin cok hosunuza giden, olmazsa olmaz diyebileceginiz mekanlar var mı?
i30 cw 1.6 crdi team otom. | Aracımda, dünyadaki en çok vergi alınan en pahalı benzinini kullanıyorum.

Çevrimdışı K O R H A N

• i30 Yolcusu
  • *
  • İ S T A N B U L
    • İ30 Club Facebook Grubu
Ynt: dogu karadeniz turu
« Yanıtla #1 : 07 Temmuz 2010, 15:40:26 »
trabzon :)
KIRMIZI - i30 1.6 CRDi MOde

Çevrimdışı gilamaniac

• i30 Müdavimi
  • Aytörti
    • Batug.org
« Yanıtla #2 : 07 Temmuz 2010, 16:57:12 »
ordudan -artvine sahilden giderseniz çık keyifli bir tur olur
Ama yolculugunuzu hangi şehirden başlayacağınız belirtirseniz daha da yardımcı oluruz

Çevrimdışı OsMaN

• i30 Sürücüsü
  • **
« Yanıtla #3 : 07 Temmuz 2010, 23:08:31 »
Merhaba

Esimle beraber, araba ile dogu karadeniz turu dusunuyoruz. Sizin cok hosunuza giden, olmazsa olmaz diyebileceginiz mekanlar var mı?

Merhaba, Bende bir doğu karadenizli olarak bir kaç yer tavsiye edebilirim.
Sinop kalesini ve cezaevini, Giresun un kalesi ve mümkünse yaylaları gümbet, sisdağı vs.
Trabzonda Uzun Göl ve sümela manastırı suan aklıma gelen yerler ve görülesi yerler ;)
>>>90ps CRDİ Siyah<<<

Çevrimdışı tuncayarican

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #4 : 08 Temmuz 2010, 09:05:14 »
orduya gitmişkende boztepeye çıkmayı unutmayın, çok güzel bir yer...... ;)
Hyundai i30 1.6 CRD(115PS) Prime - Ateş Kırmızı (2009)

Çevrimdışı E.E

• i30 Sürücüsü
  • **
« Yanıtla #5 : 08 Temmuz 2010, 11:19:35 »
Selamlar,

Çok güzel bir tur sizi bekliyor. Karadeniz'in doğasına hayran kalacaksınız. Tam olarak nereden gideceksiniz, vaktiniz ne kadar bilmiyorum ama ben Karadeniz yolunu yılda birkaç defa gider gelirim. İstanbul'dan yola çıkacaksanız ve amacınız gezmek, görmek keyif almaksa ve vaktiniz de bolsa şu rotayı izleyin derim;

İstanbul'dan Anadolu Otoyolu'na girin İzmit - Düzce - Bolu - Gerede ayrımından Samsun istikametine girin. Gerede Samsun arası gidiş-geliş tek yön yollar olduğu gibi eğer yol çalışması yoksa duble yollar çoğunlukta ama şimdiden söyleyeyim en çok yorulacağınız ve en kötü yol burası.

Samsun yoluna saptığınızda Amasya - Merzifondan geçiyorsunuz. Vakit varsa Amasya'ya mutlaka uğrayın. Şehzadeler şehri gerçekten çok güzel bir şehir hele bir de kiraz festivaline denk gelirseniz daha bir güzel oluyor. İmkanınız varsa Amasya'da bir gece konaklayabilirsiniz de.

Yok biz yolumuza devam edelim derseniz Samsun'da mutlaka geceyi geçirin. İstanbul - Samsun arası yaklaşık 750 km sanırım. Samsunda geceyi geçirmenizin üç avantajı olacaktır. Birincisi 750 km'lik yol yorgunluğunuzu atarsanız. İkincisi; ertesi sabah yola çıkarak eşsiz Karadeniz doğasını gündüz gözü ile görürsünüz. Üçüncüsü; Akşam Samsun'u gezme imkanına sahip olursunuz.

Sinop, Samsun'un Batı'sında kalıyor. Görülmesi gereken şirin bir il, fakat yapılacak çok fazla birşey yok. Çok zaman harcamayın oralarda. Üstelik Batı'ya gidip sonra da Doğu'ya dönmek bolca vakit kaybına sebep olacaktır. Sinop'u görmek isteyenler bence ayrı bir Batı Karadeniz turu yapsınlar.

Samsun'da konaklamayı düşünürseniz akşam yemeğinizi Samsun - Ordu yolu üstündeki Midilli Restaurantta yemenizi tavsiye ederim. Biraz Samsun'dan uzakta gidiş-geliş 60 km oluyor ama yemeklerini yedikten sonra "bu kadar yola değer" diyeceksiniz. Özellikle turşu, mısır ekmeği ve pide yemenizi öneririm.

Adres:
Samsun Ordu Karayolu 30. Km
Dikbıyık/Çarşamba

Tel:
(0362) 854 27 02
(0362) 854 27 12

Samsun'dan sonra Karadeniz yolu çok rahat. Birkaç Şehir içinden geçişte trafik ışıkları can sıkıyor ama o da çok kısa bir kaç km. Samsun - Ordu arası yaklaşık iki saat sürer. Benim tavsiyem vakitlice Samsun'dan çıkmanız ve kahvaltınızı Ordu - Boztepe'de yapmanız olacaktır. Çok güzel bir manzara eşliğinde kahvaltınızı uzattıkça uzatırsınız. :)

Ordu'dan sonra Giresun geliyor. Çok birşey yok benim bildiğim kadarıyla. Yolunuza devam edin ve Trabzon'a gelin. Trabzon'da Uzun Göl yaylasını mutlaka duymuşsunuzdur. Benim şahsi düşüncem ama o kadar yol tepip de Uzun Göl yaylasına çıkmak tamamen vakit kaybı. Gölün çevresinde yemek yeme imkanınız var ama yemekler sizi pek memnun etmeyecektir. Zaten göl de yapay bir göl. Karadenizli zekasının pazarlama harikası diyorum ben oraya... Ben her gidişimde pişman oldum. Görülecek, bilinmeyen çok daha güzel yaylalar var.

Ama Trabzon'da Sümela Manastırına mutlaka gidin. Eşsiz bir doğası var. Manastıra çıkmak için arabanızı bırakıp yürümeniz gerekiyor. Çok uzun bir yürüyüş parkuru değil. Yeşillikler içinde ve ormanda yürümek de çok keyifli oluyor. Fotoğraf makinanızı yanınızdan ayırmayın çünkü hem manastırda hem de yüryüş sırasında bolca fotoğraf çekebilirsiniz. Manastırın çevresinde yemek yiyecek bir yer bulamazsınız. En yakın yer sanırım bir 10 km aşağıda kalır. Ama Manastır yürüyüş yolu üzerinde mısır satanları bulma imkanınız olabilir. Mısır da yiyin. :)

Sümela Manastırı'nı da gezdikten sonra sahile inin ve Rize istikametine devam edin. Trabzon - Rize arası çok uzun bir yol değil. Rize'de konaklamyı düşünürseniz mutlaka ama mutlaka Ayder Yaylasında konaklayın. Orada kaplıcaya girme imkanınız da var. Otellerinde kalmadım ama ufak ufak ahşap oteller var. Yaylalarda kalacaksanız yanınızda mutlaka kazak / mont / yağmurluk gibi kıyafetleri mutlaka bulundurun. Geceleri yaylalar gerçekten çok soğuk olabiliyor. Ayder Yayla'sı bir doğa harikası. Orada yeşile doyarsınız. :)

Bildiğim kadarıyla Rize'den Kaçkar dağlarına gezi düzenleniyor. Kaçkar dağlarının üzerindeki Yedi Göller (Rakım 3400) el değmemiş doğa harikalarından. Günü birlik gezilemez buralarda, mutlaka çadırda konaklama gerektirir. Turlar hala gidiyor mu bilmiyorum ama biraz araştırın isterseniz. Yedi göllere gitmek için arazi aracına ihtiyaç vardır. Araç da belli bir yere kadar gider. Gölleri tepeden görebilirsiniz aracın gittiği yerde ama göllerin tamamını görmek ve yakından görmek için 15-20 km yol yürümek gerekir. Dolayısıyla çadır konaklamalı turlar varsa ve treking hoşunuza giderse değerlendirin bu imkanı. Ama yanınıza çok çok kalın kıyafetler alın. Ben oralara birkaç kez gittim. En uzun kaldığımda 3 gece kaldım. Aynı gün içinde hem güneşten yandım, hemn yağmurda ıslandım, hem de kar yağışı gördüm. Yedi Göllerin en güzel mevsimi Ağustos ayıdır bu arada.

Rize'den sonra sahil yolunu kullanarak Artvin istikametine gidilebilir. Artvin yaylasında boğa güreşleri yaptırılıyor. Denk gelinirse farklı bir aktivite olabilir. Onun dışında çok fazla birşey yok Artvin'de. Ben pek beğenmedim açıkçası. Ama sırf Türkiye'nin en büyük, Dünyanın ikinci büyük beton barajı inşaatını görmek için bile o yollar gidilir.

Benim aklıma gelenler bunlar. Umarım yardımı dokunur. Mutlaka görülmesi gereken bir yer Karadeniz. Yolculuğunuz boyunca gördüğünüz yeşilliklere, her yerden fışkıran sulara hayran kalacaksınız.

Şimdiden iyi eğlenceler.  ;)

Not: Bu arada Artvin'e kadar giderseniz ve aynı yoldan geri dönmek istemezseniz Artvin - Yusufeli - İspir - Rize yolunu kullanabilirsiniz. Benim memleketim olan İspir'i de görmüş olursunuz. Ayrıca eşsiz Çoruh Vadisi de boydan boya geçmiş olursunuz. :) Ama bu yolu kullanacaksanız kesinlikle gece yolculuğu yapmayın. Yollar gerçekten çok kötü, dar, bozuk. Özellikle Yusufeli - İspir arası. İspir'den hem Rize'ye hem de Erzurum'a gitme imkanınız var. Erzurum'a geçerseniz mutlaka "Gel Gör"de cağ kebap, "Dönerci Hacı Baba"da döner yiyin. (Sonra bir daha Erzurum dışında döner yemezsiniz. :P) Dönüş yolu olarak bu yolu tercih eder ve Erzurum'a giderseniz Karadeniz'e dönmek için Erzurum - Bayburt - Gümüşhane - Trabzon yolunu kullanarak gidebilirsiniz. Böylece Zigana'dan da geçmiş olursunuz. Bu yolda görülecek pek birşey yok ama Karadeniz turunuza biraz da Doğu Anadolu'nun Kuzeyini eklemek yeni yerleri görmenizi sağlayacaktır. :)
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2010, 11:31:52 Gönderen: E.E »
Prime Dizel Otomatik - Gümüş Gri

Çevrimdışı Görkem

• i30 Master
  • Değerlerimize sahip çıkalım...
« Yanıtla #6 : 08 Temmuz 2010, 11:29:06 »
Eline sağlık E.E , şahane bir yazı olmuş.Okurken Karadeniz'e gitmiş kadar oldum  ;)
Batı Karadeniz'i gezdik fakat doğu Karadeniz'e hiç gitmedik.Ama niyetimiz baki , bu yazıyla daha da perçinlendi gitme isteği  :D  
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2010, 11:33:11 Gönderen: Türkçe Dublaj »
SOKAK HAYVANLARI İÇİN BİR KAP SU , BİR KAP YEMEK BIRAKIN.ONLARIN HAYATINDA BİR FARK YARATIN

Çevrimdışı E.E

• i30 Sürücüsü
  • **
« Yanıtla #7 : 08 Temmuz 2010, 11:35:29 »
Eline sağlık E.E , şahane bir yazı olmuş.Okurken Karadeniz'e gitmiş kadar oldum  ;)
Batı Karadeniz'i gezdik fakat doğu Karadeniz'e hiç gitmedik.Ama niyetimiz baki , bu yazıyla daha da perçinlendi gitme isteği  :D  

Teşekkür ederim Görkem. Karadeniz'e o kadar çok gittim ki, kanıma işledi artık. Sadece özet olarak anlattım. Gidince göreceksiniz anlattıklarımın yetersiz olduğunu. ;D

Çevrimdışı Görkem

• i30 Master
  • Değerlerimize sahip çıkalım...
« Yanıtla #8 : 08 Temmuz 2010, 11:43:31 »
Birkaç arabalık konvoy oluşturup gidilse daha da keyifli olacaktır eminim.
Tabi bir de iyi rehber lazım  :)
Ne demiş atalarımız;
 "Kılavuzu karga olmayanın burnu ota girmezmiş"  ;D ;D ;D
SOKAK HAYVANLARI İÇİN BİR KAP SU , BİR KAP YEMEK BIRAKIN.ONLARIN HAYATINDA BİR FARK YARATIN

Çevrimdışı E.E

• i30 Sürücüsü
  • **
« Yanıtla #10 : 08 Temmuz 2010, 12:02:29 »
Eline sağlık E.E

Hacı Baba'nın döneri harikaydı, kadayıf dolması da ;D

Afiyet olsun kardeşim. :)

Çevrimdışı gilamaniac

• i30 Müdavimi
  • Aytörti
    • Batug.org
« Yanıtla #11 : 08 Temmuz 2010, 15:46:56 »
ordu boztepe bence hakkettiği değeri verilmeyen bir yer.Muhtesem bir manzarası var

Çevrimdışı akyuznet

• i30 Müdavimi
« Yanıtla #12 : 09 Temmuz 2010, 12:48:09 »
Onerileriniz icin tesekkurler. turumuzu tamamladık. Yeni bir baslıkta bakabilirsiniz:

http://i30club.com/index.php/topic,1397.0.html
i30 cw 1.6 crdi team otom. | Aracımda, dünyadaki en çok vergi alınan en pahalı benzinini kullanıyorum.

Çevrimdışı krides

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #13 : 04 Ekim 2010, 11:23:45 »
E.E arkadaşım artvin'pek gezilecek yok demişsin sana katılmıyorum öncelikle borçka ve şavşat karagölleri var.ve dünyanın eşsiz güzellikleri ile dolu maçahel var vede pasaportunuz varsa hopa'dan gürcistan batum 30 km kesinlikle görmenizi tavsiye ederim

Çevrimdışı cizgibey

• i30 Sürücüsü
  • **
« Yanıtla #14 : 04 Ekim 2010, 14:49:24 »
Samsuna gitmişken Bafra veya Terme pidesi yemeden devam etmeyin
Samsunu yukardan görmek istiyorsanız batıparkta teleferik ile Amisos tepesine cıkıp ordaki restoranttada mola verip yemek yiyebilirsiniz.