Gönderen Konu: CRUISE CONTROL  (Okunma sayısı 11043 defa)

Çevrimdışı Skyline

• i30 Profesörü
  • İstanbul - 37
CRUISE CONTROL
« : 10 Temmuz 2009, 11:59:42 »
Avrupa versiyonunda bulunan bir donanımın TR'de sunulmamasına istinaden, talebi görmeyi amaçladım.
Ateş Kırmızı - Style Plus CRDI Otomatik

Çevrimdışı The Mentalist

• Kıdemli Katılımcı Üye
  • i30 Profesörü
  • DOSTLUK İKİ FARKLI BEDENDE AYNI RUHU PAYLAŞMAKTIR
Ynt: CRUISE CONTROL
« Yanıtla #1 : 10 Temmuz 2009, 12:07:17 »
daha önce kullandım çok fazla ihtiyaç duymadım türkiye yollarında %25 kullanımı geçmez
(2008 İ30 select manuel lacivert 115 ps 90.000 km de SATILDI )
2013 i30 STYLE MANUEL CRDİ 128 PS BEYAZ / ÇEKMEKÖY / İSTANBUL

Çevrimdışı Hasan Bengi

• i30 Profesörü
  • 26 TR 198
« Yanıtla #2 : 10 Temmuz 2009, 12:09:22 »
Kesinlikle isterdim.

Hatta servisten takılıyor olsaydı hemen taktırmakta isterdim.
Çünkü direksiyonde ses açma kapama dügmesinin diger tarafından boşluk var. Yurtdışındaki i30'larda bu boş bölmeden Cruise Control var.

Büyük ihtimal o kağagı çıkarında orada CC'nin hazırlıgı vardır. Yani kabloları felan çekilmiştir.
Sadece CC'nin tuşlarını felan oraya takıp baglantısını yapacaklar.

Arabalarımız bence böyledir CC'ye hazırlıklıdır.

Dedigim gibi serviste takılıyor olsaydı hemen taktırırdım.
Çünkü CC'nin rahatlıgı ve ekonomisi bambaşka..
Şehirlerarası uzun yollarda çok iyi oluyor..
Hyundai i30 1.6 CVVT Prime

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 10 Temmuz 2009, 12:14:47 »
Aynen ben de taktırırım hemen. Bence bir eksiklik de bluetooth olmaması araçlarımızda. Bu zamanda usb gibi bir özelliği pek çok markaya kıyasla ihmal etmeyen hyundai bluetooth'u neden ihmal etti ülkemizde bilemiyorum ama hyundai yapıyor bazen böyle şeyleri. Başka bir örnek; i10'umuzda da elektrikli aynalar olmasına karşın aynalara ısıtma konmamış en üst modelinde. İşte anlamak mümkün değil bazen...

Kesinlikle isterdim.
Hatta servisten takılıyor olsaydı hemen taktırmakta isterdim.
Çünkü direksiyonde ses açma kapama dügmesinin diger tarafından boşluk var. Yurtdışındaki i30'larda bu boş bölmeden Cruise Control var.

Büyük ihtimal o kağagı çıkarında orada CC'nin hazırlıgı vardır. Yani kabloları felan çekilmiştir.
Sadece CC'nin tuşlarını felan oraya takıp baglantısını yapacaklar.

Arabalarımız bence böyledir CC'ye hazırlıklıdır.

Dedigim gibi serviste takılıyor olsaydı hemen taktırırdım.
Çünkü CC'nin rahatlıgı ve ekonomisi bambaşka..
Şehirlerarası uzun yollarda çok iyi oluyor..

Çevrimdışı Hasan Bengi

• i30 Profesörü
  • 26 TR 198
« Yanıtla #4 : 10 Temmuz 2009, 12:19:55 »
Bülent Hocam yeri gelmişken söyleyeyim.
Ben aracıma Xenon taktırıyorum.

Bu kadar güzel bir aracı, mercekli farıda oldugu halde onu Xenon'dan mahrum edemem... :)

Silikon felan dedik korktuk ama o silikon muhabbeti saglamlık için miş.
Eski aracımdada Xenon vardı, oda far kapagı delinerek yapılmıştı. Ve ara sıra far içi bugulanıyordu. Silikon olmadıgı için hava alıyordu. Bunda da far kapagını deliyorlar kabloların geçmesi için. BKNZ: Afşin'ın ekledigi fotolar. Montajıda maksimum 45 dakika sürüyormuş.

Gidip MTEC 6000 K kit alıcam 350 TL'ye.. Taktırıcam..

Gri İ30 sahibi Çagatay isimli arkadaşın dayısının Suzuki yetkili servisi var.
Orada taktırmış kendisi işçilik çok güzel.
Bana sen istedigin markayı al orada çok cüzi bir miktar karşılıgı taktırırız dedi.
Tatile çıkmadan cam filmlerimi çektirip Xenon'larımı taktırıcam kısmetse..

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 10 Temmuz 2009, 12:26:01 »
Hayırlı olsun şimdiden. Ben şimdilik araç üzerinde orjinal olmayan ve serviste yapılmayan değişiklikler yapmak istemiyorum.
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2009, 13:42:44 Gönderen: xuye »

Çevrimdışı Skyline

• i30 Profesörü
  • İstanbul - 37
« Yanıtla #6 : 10 Temmuz 2009, 13:19:49 »
Aynen ben de taktırırım hemen. Bence bir eksiklik de bluetooth olmaması araçlarımızda. Bu zamanda usb gibi bir özelliği pek çok markaya kıyasla ihmal etmeyen hyundai bluetooth'u neden ihmal etti ülkemizde bilemiyorum ama hyundai yapıyor bazen böyle şeyleri. Başka bir örnek; i10'umuzda da elektrikli aynalar olmasına karşın aynalara ısıtma konmamış en üst modelinde. İşte anlamak mümkün değil bazen...

Koltuk ısıtması, yağmur sensörü, ön cam ısıtıcısı olan bir araçta CC ve Xenon olmaması gibi. Örn; Style Plus

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 10 Temmuz 2009, 13:41:06 »
O halde i30'un genel olarak eksiklikleri; Cruise Control, Xenon ve Bluetooth :(

Çevrimdışı orient

• i30 Müdavimi
« Yanıtla #8 : 10 Temmuz 2009, 15:03:18 »
bildiğim kadarıyla düz yolda işe yarayan bir sistem bizim ülkede düz ve temiz yol fazla olmadığından sabit hızla gidemiyoruzki zaten, çukurlar - tümsekler - mıcır vs bence bu şartlarda pekde gerekli değil gibi. sadece araçta donanım olarak yer alır. kullanamayacağım donanımada para vermek işime gelmez. ;D
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2009, 15:38:44 Gönderen: orient »
1.6 CRDI VGT 115 PS LACİVERT STYLE PLUS   *ANKARA*

Çevrimdışı Hasan Bengi

• i30 Profesörü
  • 26 TR 198
« Yanıtla #9 : 10 Temmuz 2009, 23:36:09 »
Cruise Control'ün amacı zaten sabit hızda aracın gitmesi demektir.
Çukur, tümsek, bayır, bayır aşagı farketmez.
Aracı hangi hıza sabitlediyseniz o hızda devam eder.

Bayır aşagı gidiyorsunuz hızlandımı? Merak etmeyin CC kendi kendine frenler hızı korur..
Bayır yukarı çıkıyorsunuz devir mi düştü? Merak etmeyin yine kendisi ayarlar. Gerekirse vites düşürttürür bilgi ekranından bilgi vererek yinede hızı korur..

Passat, Opel Astra, Honda Civic, Megane III bu araçlarda CC kullandım hiçbiride ne bayırda hızı düştü nede başka biryerde.

Hele Passat'ın Cruise Control sistemi tamamen farklı. İsmi zaten Auto Cruise Control.

Hızı 90'a sabitlediniz. Araç 90 KM hızda tırıs tırıs gidiyor. Önünüze bir kamyon çıktı yavaşlamanız gerekti. Naparsınız frene basar CC'yi devreden çıkartırsınız. Passat'ta böyle bir işlem yapmıyorsunuz. Araç önündeki aracı algılayıp belirli takip mesafesini koruyarak hızınızı düşürüyor. Siz hiçbir şeye dokunmuyorsunuz.
Önünüzdeki araç hızlandıgı zaman yine eski sabitlediginiz hıza geri dönüyor. ;)

Megane III'teki hız sabitleme sistemide çok güzel.
Hızı 90'a sabitlediginizde 90 KM hızı geçtiginiz anda sizi ışıklı olarak uyarıyor. Çok güzel birşey.
Ayrıca yine bir ayarla sabitlediginiz hıza araç ulaştıgında gaza basmanızı engelliyor gaz pedalı resmen kilitleniyor.. Bu hız sınırıda uymanız gereken yerlerde süper birşey. Yani istesenizde basamıyorsunuz. Ha basmanız mı gerekti, o zaman direksiyondan bir tuşa basarak yine gaza basıyorsunuz hızlanıyorsunuz tabi bu arada uyarı alıyorsunuz. Gazdan ayagınızı çektiginizde eski hızına geri dönüyor. Yine rahat rahat gidiyorsunuz.. ;)

Çevrimdışı ozgur23

• Kıdemli Katılımcı Üye
  • i30 Müdavimi
« Yanıtla #10 : 11 Temmuz 2009, 11:07:32 »
DH forumda yazmıştım burada da tekrarlayayım. Hollanda'da CC hiçbir modelde gelmiyor. 2.0 versiyonunda dahi gelmiyor. Ancak isterseniz sonradan taktırabiliyorsunuz. İki farklı versiyonu var. Birincisi selektör kolunun altına ilave bir kol monte ediyorlar onunla kontrol ediliyor, maliyeti 500 Euro civarı. Bir de orijinal olan direksiyona düğme şeklinde monte edilen var onun da fiyarı 750 Euro civarı. 

CC çok istiyordum önceleri ama artık pek önemsemiyorum. Şu anda en önem verdiğim konu bir an önce otomatik bir araca geçmek, zira sol dizim dur kalklarda çok ağrıyor  :)
BMW 1.16i Sport E87 2.0 (2011) - Beyaz

Çevrimdışı Alican

• Hukuki İşler Sorumlusu
  • i30 Profesörü
  • İstanbul
« Yanıtla #12 : 12 Temmuz 2009, 00:26:47 »
Cuma akşamı saat 19.45de istanbul bakırköyden yola çıktım gideceğim yer ikinci köprünün asya ayağında bulunan kavacıkdaki evim. İkinci köprüde çalışma ve kamyon trafiği olduğu için 1. köprüyü tercih ettim. Eve saat 22.30da geldim. Sol ayağım nasıl mıydı?? Taş gibi çünkü çoğunlukla el freni çekiliydi  >:(
İ30 1.6 CRDI Style Plus - Vivid Mavi

Çevrimdışı Hasan Bengi

• i30 Profesörü
  • 26 TR 198
« Yanıtla #14 : 12 Temmuz 2009, 12:28:41 »
İstanbul'lulara Allah sabır versin.

Çevrimdışı Alican

• Hukuki İşler Sorumlusu
  • i30 Profesörü
  • İstanbul
« Yanıtla #15 : 12 Temmuz 2009, 12:30:08 »
Eskişehirde adım başı trafik lambası bir an gözüne cennetteymişsin gibi geldi sanırım  :D

Çevrimdışı mettush

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #16 : 13 Temmuz 2009, 01:00:06 »
Ehliyeti hızdan dolayı 1 sene elinden alınmış biri olarak benden daha iyi cruise control olmaz :) fiyatına bağlı seçeneğini işaretledim

Çevrimdışı Skyline

• i30 Profesörü
  • İstanbul - 37
« Yanıtla #17 : 13 Temmuz 2009, 22:36:13 »
Cuma akşamı saat 19.45de istanbul bakırköyden yola çıktım gideceğim yer ikinci köprünün asya ayağında bulunan kavacıkdaki evim. İkinci köprüde çalışma ve kamyon trafiği olduğu için 1. köprüyü tercih ettim. Eve saat 22.30da geldim. Sol ayağım nasıl mıydı?? Taş gibi çünkü çoğunlukla el freni çekiliydi  >:(

offf bende şişliden eminönü üzerinden yenikapıya 2saatte gittim.
Feribot kuyruğunda 4-5tane kavga vardı.feribot kuyruğu yenikapıdan başlıyordu , abartmıyorum :o :o 

Otomatik var bende sıkıştığınızda verebilirim isterseniz, ama çok yakar ona göre  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Çevrimdışı Skyline

• i30 Profesörü
  • İstanbul - 37
« Yanıtla #18 : 13 Temmuz 2009, 22:38:36 »
DH forumda yazmıştım burada da tekrarlayayım. Hollanda'da CC hiçbir modelde gelmiyor. 2.0 versiyonunda dahi gelmiyor. Ancak isterseniz sonradan taktırabiliyorsunuz. İki farklı versiyonu var. Birincisi selektör kolunun altına ilave bir kol monte ediyorlar onunla kontrol ediliyor, maliyeti 500 Euro civarı. Bir de orijinal olan direksiyona düğme şeklinde monte edilen var onun da fiyarı 750 Euro civarı. 

CC çok istiyordum önceleri ama artık pek önemsemiyorum. Şu anda en önem verdiğim konu bir an önce otomatik bir araca geçmek, zira sol dizim dur kalklarda çok ağrıyor  :)

Üstat bu 750 Euro montaj işçiliği dahil fiyatı mı yoksa sadece parça mı? Bir de sistemi parça olarak daha uygun bir fiyata bulmak mümkün mü? Mesela Almanya da?

Çevrimdışı Alican

• Hukuki İşler Sorumlusu
  • i30 Profesörü
  • İstanbul
« Yanıtla #19 : 14 Temmuz 2009, 00:46:03 »

offf bende şişliden eminönü üzerinden yenikapıya 2saatte gittim.
Feribot kuyruğunda 4-5tane kavga vardı.feribot kuyruğu yenikapıdan başlıyordu , abartmıyorum :o :o 

Otomatik var bende sıkıştığınızda verebilirim isterseniz, ama çok yakar ona göre  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Eyvallah hocam ama istanbul trafiği bu nerde ne zaman karşına çıkacağı belli olmuyor :(

Çevrimdışı ozgur23

• Kıdemli Katılımcı Üye
  • i30 Müdavimi
« Yanıtla #20 : 29 Temmuz 2009, 09:21:12 »
insaf amsterdam da ne trafiği var :)
red light district te vardır sanırım :)

http://tkm.ibb.gov.tr/yolDurumu/Kameralar.aspx
buradan arada sırada bir bak biz neler çekiyoruz :D

Yok be dostum ciddi trafik oluyor Amsterdam ring dediğimiz merkezi dolanan otobanda. Ben de orayı kullanıyorum, işyerine 17 KM mesafede oturuyorum, bir saati geçiyor bazen. İstanbul gibi hiçbir yer olamaz o ayrı ama burada da var trafik kendi ölçüsünde. Yine benimki fazla sayılmaz, bazı otoyollar başka şehirlerde oturup Amsterdam'da çalışanlar nedeniyle inanılmaz kilit oluyor.

Çevrimdışı ozgur23

• Kıdemli Katılımcı Üye
  • i30 Müdavimi
« Yanıtla #21 : 29 Temmuz 2009, 09:23:36 »

Üstat bu 750 Euro montaj işçiliği dahil fiyatı mı yoksa sadece parça mı? Bir de sistemi parça olarak daha uygun bir fiyata bulmak mümkün mü? Mesela Almanya da?

Bu yanlış anlamadıysam montaj dahil fiyatıydı dostum. Parça olarak temin etmem mümkün mü bilmiyorum, varsa Afşin netten bulur mutlaka :) olsa da mutlaka serviste yaptırmak lazım zira direksiyonu söküp tekrar monte ediyorlar diye anlatmışlardı bir de kritik bir parça olduğu için dışarıda yaptırmak sakıncalı.

Çevrimdışı vshancer

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #23 : 30 Temmuz 2009, 08:39:03 »
insaf amsterdam da ne trafiği var :)
red light district te vardır sanırım :)

http://tkm.ibb.gov.tr/yolDurumu/Kameralar.aspx
buradan arada sırada bir bak biz neler çekiyoruz :D

Yok be dostum ciddi trafik oluyor Amsterdam ring dediğimiz merkezi dolanan otobanda. Ben de orayı kullanıyorum, işyerine 17 KM mesafede oturuyorum, bir saati geçiyor bazen. İstanbul gibi hiçbir yer olamaz o ayrı ama burada da var trafik kendi ölçüsünde. Yine benimki fazla sayılmaz, bazı otoyollar başka şehirlerde oturup Amsterdam'da çalışanlar nedeniyle inanılmaz kilit oluyor.

ben de şaşırmıştım valla. 4 kez köln-amsterdam arası gidip gelmiştim. a1 otobanımıydı o? adını hatırlamıyorum ama paso kamyon tır, arka arkaya gidiyorsun. bizim otobanlar daha geniş ve rahat. bir de red light'ı sora sora 2 saatte ancak bulmuştuk. adamlar ya "bilmiyorum" diyor ya da yanlış yere gönderiiyordu. hala anlamış değilim. niyeki ?
2009 HYUNDAI İ30 1.6 CRDI TEAM GRİ

Çevrimdışı Skyline

• i30 Profesörü
  • İstanbul - 37
« Yanıtla #24 : 30 Temmuz 2009, 08:48:57 »

Bu yanlış anlamadıysam montaj dahil fiyatıydı dostum. Parça olarak temin etmem mümkün mü bilmiyorum, varsa Afşin netten bulur mutlaka :) olsa da mutlaka serviste yaptırmak lazım zira direksiyonu söküp tekrar monte ediyorlar diye anlatmışlardı bir de kritik bir parça olduğu için dışarıda yaptırmak sakıncalı.

Yok zaten alabilsem serviste taktıracağım. Geçenlerde yaptığımız Bodrum yolculuğunda olsaydı süper olurdu. Ayaarla git. Ohhh..