Sayfa: 1 [2] 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hyundai i30 Ön Far Xenon Sorunu !  (Okunma Sayısı 14668 defa)
frekans76
i30 Profesörü
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #25 : 18 Ocak 2012, 09:04:53 »

Xenonlar için ne kadar ödedin.Benim sağ sis farı patlamış,yanmıyor.Ampul mü patladı yada beyni mi yandı bilemiyorum.6000K bir tane xenon lazım,tek satan varmı bildiğiniz.Hatta sadece ampül veya beyin değişebilir,böylece daha ekonomik olur herhalde...

6000k tek ampul zor bulursun zamanında bende çok aradım.

bende tek bir tane 6000k ampul var istersen Gülümseme

Neden istemeyeyim  Kahkaha  sadece ampul patladıysa işimize yarayabilir.Beyin yanmışsa o zaman başka bir formül düşüneceğiz.
Hafta sonu için program değişti, buluşmaya gelirken xenonu da yanında getir  Göz kırpan

IMG]http://i55.tinypic.com/140znl3.jpg[/img]
chuck
i30 Müdavimi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #26 : 18 Ocak 2012, 11:14:16 »

@chuck hocam aracin mavi renkmi? gecen 10.000 bakimina gittigim zaman xenon ton farki olan bi i30 gormustum arkasinda club sticker i vardi

club sticker'lı vivid mavi bir i30'um var ama onu peder kullanıyor Gülümseme Benimki füme...
4 ampül + montaj ücreti kredi kartı tek çekim (istersem taksit de olurdu) 100 TL...

2009 CRDi - Manuel / Style
2009 CRDi - Otomatik / Style Plus
chuck
i30 Müdavimi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #27 : 18 Ocak 2012, 11:18:26 »

Xenonlar için ne kadar ödedin.Benim sağ sis farı patlamış,yanmıyor.Ampul mü patladı yada beyni mi yandı bilemiyorum.6000K bir tane xenon lazım,tek satan varmı bildiğiniz.Hatta sadece ampül veya beyin değişebilir,böylece daha ekonomik olur herhalde...

Tek satan niye bulunmuyor anlamadım? Benim yaptırdığım yer, bahçelievler life tuning hepsini tek satıyor. Orada elli tane dükkan var zaten hepsinde de tek var sanıyorum.

Hasan Bengi
i30 Profesörü
Çevrimdışı Çevrimdışı

26 TR 198

« Yanıtla #28 : 18 Ocak 2012, 18:57:22 »

Arkadaşlar bugün yolum tuning'çilerin oraya düştü şu xenon olayına son noktayı koyayım dedim Gülümseme Buradan tecrübelerimi aktaracağım. Bilmeyenler için durumum şöyle idi;
- Kısa farlarım H7 Xenonlardan biri başka biri başka idi, biri patlayıp sonradan takıldığı için ton farkı vardı. Ayrıca verimsizdi, 8000'lik olmasında rağmen iyi aydınlatmıyordu, zaman zaman titreme yapıyordu, miadı dolmuştu.
- Sislerden biri patlaktı, üstelik ikisi de 8000'lik olduğu için çok hoşuma gitmiyordu.

Bende bu ampülleri komple değiştireyim dedim. Bunun için farı sökmeye gerek yok diyen arkadaşlar vardı, farı sökmeden bu iş imkansız, el girecek delik yok, hele ki sol farda, akü yüzünden imkansız. Sisler de az bulunan H27 tipinden, bunlar davlumbazın altından sökmeden değişiyor.

Asıl önemli konu ise buğu meselesi. Far kapaklarını, ampülleri değiştirmek için çıkartınca silikonsuz olduklarını gördüm. Sebebini sorunca dükkandaki arkadaş lambaları tek tek gösterdi; "H4 harici tüm lambalarda (benimki H7) kapatma tıpası bulunuyor" dedi. Bu böyle lastik gibi kabloların etrafında ve far kapağının önünü arkasını kapatıyor. Dolayısı ile silikona falan gerek yokmuş. Bende de bu şekilde idi, yani 3 sene önce monte edilmiş kit, bu şekilde kullanılmış (benden önceki sahibi) ve gram buğu yok...

Sonuç olarak kısa H7'leri ve sis H27'leri 6000k ile değiştirdim, canavar oldu  Sırıtan eski lambalar verimsizdi. Buğu konusunda bu forumda ve başka sohbetlerde silikondan vs bahsedilmişti, açıkçası çok şaşırdım. Biraz da gereksiz çekinmişim bu işten, aman bişey olacak, aman far sökülecek vs diye hep erteliyordum şu ampül değişikliğini (tabi vaktim de yoktu, yolum düşmüyordu) ama iyi ki değiştirmişim. Kendine geldi araba  Gülümseme

8000'lik olmasına rağmen iyi aydınlatmıyordu demişsiniz.

Xenon ampüllerde Kelvin değeri arttıkça Lümen değeri düşer.
Yani aydınlatma bozulur.

4300K = 3600 Lümen
6000K = 3200 Lümen
8000K = 2800 Lümen.

Lümen değeri düştükçece aydınlatma azalır.

Xenon farlarda hiçbir zaman 4300K üstüne çıkılmamalıdır.
6000K'a tercih edilebilir.

Ama asıl xenon 4300K'dır.

Hyundai i30 1.6 CVVT Prime

hardday
i30 Profesörü
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #29 : 18 Ocak 2012, 21:21:04 »

Alıntı
Asıl önemli konu ise buğu meselesi. Far kapaklarını, ampülleri değiştirmek için çıkartınca silikonsuz olduklarını gördüm. Sebebini sorunca dükkandaki arkadaş lambaları tek tek gösterdi; "H4 harici tüm lambalarda (benimki H7) kapatma tıpası bulunuyor" dedi. Bu böyle lastik gibi kabloların etrafında ve far kapağının önünü arkasını kapatıyor. Dolayısı ile silikona falan gerek yokmuş. Bende de bu şekilde idi, yani 3 sene önce monte edilmiş kit, bu şekilde kullanılmış (benden önceki sahibi) ve gram buğu yok...

Farın hemen arkasında ki yuvarlak kapaktan bahsediyorsunuz değil mi ? Onun içinde bir conta var evet ama gene canlandıramadım gözümde. Resim çekebilme imkanınız var mı zahmet olmazsa.
chuck
i30 Müdavimi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #30 : 19 Ocak 2012, 14:56:09 »

Resim çekemedim ama netten foto arakladım, kırmızı ile işaretledim Gülümseme

C O B R A
i30 Yolcusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

İstanbul-Ankara

« Yanıtla #31 : 19 Ocak 2012, 14:58:44 »

Resim çekemedim ama netten foto arakladım, kırmızı ile işaretledim Gülümseme

çok iyi Gülümseme

benimde komple değiştirmem gerekicek ilk fırsatta. benimkilerde de ton farkı oluştu ve renkte sarılaşma.

bu zenon işinde baya tecrube edindim. çok iyi araştırmadan değiştirmiycem

DJouneyt
i30 Müdavimi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #32 : 19 Ocak 2012, 16:06:18 »

@chuck

Belirttikleriniz çift taraflı contalar, far kapağının delinmesinden sonra deliğe oturtularak monte ediliyorlar. Bendekiler de bu çeşit ancak yine garanti olması açısından conta kenarlarının arasına silikon sıktım. Neticede orijinal halinde delik olmadığı için deliksize en yakın uygulama olmalı diye düşünüyorum Gülümseme
hardday
i30 Profesörü
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #33 : 19 Ocak 2012, 18:12:25 »

Bunu her xenon takan yerde uygulayacaklar mı bakalım.Kimi yapar kimi uğrasmaz takar geçer.
hasanyazan
i30 Müdavimi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #34 : 19 Ocak 2012, 23:47:11 »

ekol deydim bugün..ilk servis olayi. abi sadece "yagina, suyuna" baktilar. olay 10 dakika sürmedi.. BUMU?? dedim kendi kendime..

neyse..zaten arabada bisi yok, farlardan bahsettim, cok iyi randiman alamiyorum dedim. Xenon takayim dedi..kampanya var ayrica siz bizim müsterimizssiniz 200 TL e olur dedi.

Dedim "bugu filan yapiyormus" serviste öyle sey olmaz dedi.icimden "gördük servisinizi" dedim..Bidaha o servise ugramam sanirim..herneyse..yorumlarinizi merak ediyorum..benim icin degerliler..
Khn98
i30 Üstadı
Çevrimdışı Çevrimdışı

İstanbul

« Yanıtla #35 : 20 Ocak 2012, 12:35:54 »

İşi servis yaptığı için herşey garanti altında oluyor. Buğu yapsada sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Serviste xenonu 156 tl ye taktırdık bu ay.

1.4 Cvvt Team.
hardday
i30 Profesörü
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #36 : 20 Ocak 2012, 12:53:45 »

Servis Cyclone H7 6000K takıyor.Aydınlatması çok güzel.Piyasada ki fiyatı 160-175 arası.İşcilikte alacakları için 200 lira normal bir fiyat.Kesinlikle kaliteli bir kit.Hemde buğu yapsa bile her türlü desteği 5 kr vermeden alırsınız.
hasanyazan
i30 Müdavimi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #37 : 21 Ocak 2012, 01:28:47 »

Servis Cyclone H7 6000K takıyor.Aydınlatması çok güzel.Piyasada ki fiyatı 160-175 arası.İşcilikte alacakları için 200 lira normal bir fiyat.Kesinlikle kaliteli bir kit.Hemde buğu yapsa bile her türlü desteği 5 kr vermeden alırsınız.

ama yorumlarinizdan anladigim kadariyla siz bu xenon lara karsisiniz..dimi..yanlismi algiladim??
hardday
i30 Profesörü
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #38 : 21 Ocak 2012, 06:05:22 »

Ben karşı değilim,sadece işini hakkıyla yapan bir usta bulamayışımdan.. serviste artık montaj yapmıyor  Kızgın  şimdi gidicem bir elektrikciye 2 gün sonra buhar nem uğraş dur.Şimdilik Osram b night breaker aldım.Onla idare ediyorum.
C O B R A
i30 Yolcusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

İstanbul-Ankara

« Yanıtla #39 : 25 Ocak 2012, 23:55:19 »

Bugun life Tuningde zenonlarımı yeniledim.

Tavsiye ederim size orayı yeri şirinevlerde.

Zenon takmasını öğrettim onlara. Bundan sonra zenon takacak olan varsa orada halledebilir.

yaptırdığım kapağın resminide çektim. asla su girme yada buğu sorunu oluşmuycak şekilde izole ettik.

siz Kaliteli bir zenon marka seçtikten sonra ve aşağıdaki resimdeki gibide montajını yaptırdıktan sonra zenon sıkıntısı çekmezsiniz.

C O B R A
i30 Yolcusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

İstanbul-Ankara

« Yanıtla #40 : 26 Ocak 2012, 00:23:23 »

Tek satan niye bulunmuyor anlamadım? Benim yaptırdığım yer, bahçelievler life tuning hepsini tek satıyor. Orada elli tane dükkan var zaten hepsinde de tek var sanıyorum.

Dediğiniz bölgeye gittim. istediğim ampulu bulamadım. her dükkana baktım. life tuning tek satıyor ama çoğu çift satıyor.

Khn98
i30 Üstadı
Çevrimdışı Çevrimdışı

İstanbul

« Yanıtla #41 : 26 Ocak 2012, 02:19:21 »

Aynı serviste yapıldığı gibi kapağın arkasına parça koyulmuş

1.4 Cvvt Team.
frekans76
i30 Profesörü
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #42 : 26 Ocak 2012, 09:15:38 »

Bugun life Tuningde zenonlarımı yeniledim.

Tavsiye ederim size orayı yeri şirinevlerde.

Zenon takmasını öğrettim onlara. Bundan sonra zenon takacak olan varsa orada halledebilir.

yaptırdığım kapağın resminide çektim. asla su girme yada buğu sorunu oluşmuycak şekilde izole ettik.

siz Kaliteli bir zenon marka seçtikten sonra ve aşağıdaki resimdeki gibide montajını yaptırdıktan sonra zenon sıkıntısı çekmezsiniz.

Sen nasıl yapıyordun daha önce.Xenonu taktıktan sonra kapağı bu şekilde yapmıyor muydun ?

IMG]http://i55.tinypic.com/140znl3.jpg[/img]
chuck
i30 Müdavimi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #43 : 13 Şubat 2012, 18:27:41 »

Arkadaşlar biliyorsunuz bir süre önce aracımdaki xenon ampülleri yenilemiştim. Fakat yine bilindiği gibi muayenede xenon ağır kusur artık. Bu yüzden aracımdaki xenonları çıkartmak istiyorum, Mart ayında muayenem var. Demem o ki eğer aracına Xenon kit taktırmak isteyen varsa, muayenesini yeni yapmış veya muyanesine uzun süre olan, normal ampülleriniz ve far kapaklarınız ile xenon kitimi komple takas edebilirim. Muayeneden sonra xenon takmak istemiyorum artık...

Sonuçta ben bunları çıkaracağım, sıfırı 150-200 TL olan birşeyi de ikinci elde satmak için uğraşmak istemiyorum. Xenonlar 6.000 K, kısa + sisler komple... Balast kitinin markasını hatırlamıyorum, Monza olabilir, Mtec değil... Ama ampüller daha 1 ayını bile doldurmadı, 100 TL de masraf yapmıştım onları yenilemek için, kısmet işte... Bu aralar İstanbul'dayım, xenon taktırmak olursa iletişime geçebilir...

Hasan Bengi
i30 Profesörü
Çevrimdışı Çevrimdışı

26 TR 198

« Yanıtla #44 : 13 Şubat 2012, 18:57:33 »

Temmuz ayında yaptırmıştım muayene mı  Gülümseme
2014 Temmuz'a kadar rahatım Gülümseme

Zaten o zamana kadar ya patlar ya bozulur Gülümseme

Hyundai i30 1.6 CVVT Prime

AhmedKaymakci
i30 Yolcusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #45 : 13 Şubat 2012, 19:03:45 »

sifir araclarin muayenesi 3 sene dimi arkadaslar eger oylese bende eylul 2014 e kadar rahatim
chuck
i30 Müdavimi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #46 : 14 Şubat 2012, 10:15:07 »

Arkadaşlar daha önce gönderdiğim TÜV yönetmeliğinin 5.6.6 maddesinde "İlave lambalar" konusu var;
5.6.6             İlave lambalar: Far ve park (konum) lambalarından bağımsız çalışmıyor    Ağır Kusur   15.01.2012   

Bu durumda gündüz ledi vs gibi ilave lambalar bağımsız çalışmıyorsa (ki çoğu öyle sanırım, park'tan çalışıyor) bunlar da Ağır Kusur olarak geçiyor...

chuck
i30 Müdavimi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #47 : 15 Şubat 2012, 18:11:01 »

Arkadaşlar biliyorsunuz bir süre önce aracımdaki xenon ampülleri yenilemiştim. Fakat yine bilindiği gibi muayenede xenon ağır kusur artık. Bu yüzden aracımdaki xenonları çıkartmak istiyorum, Mart ayında muayenem var. Demem o ki eğer aracına Xenon kit taktırmak isteyen varsa, muayenesini yeni yapmış veya muyanesine uzun süre olan, normal ampülleriniz ve far kapaklarınız ile xenon kitimi komple takas edebilirim. Muayeneden sonra xenon takmak istemiyorum artık...

Sonuçta ben bunları çıkaracağım, sıfırı 150-200 TL olan birşeyi de ikinci elde satmak için uğraşmak istemiyorum. Xenonlar 6.000 K, kısa + sisler komple... Balast kitinin markasını hatırlamıyorum, Monza olabilir, Mtec değil... Ama ampüller daha 1 ayını bile doldurmadı, 100 TL de masraf yapmıştım onları yenilemek için, kısmet işte... Bu aralar İstanbul'dayım, xenon taktırmak olursa iletişime geçebilir...

Arkadaşlar bu arada yanlış anlaşılma olmasın, düzelteyim, xenonlar için kuruş para istemiyorum, sadece halojen ampülleri vs far kapaklarını istiyorum. Yani cebimden para çıkmadan ampülleri eski haline getireyim, xenon isteyen de muradına ersin Gülümseme

hasanyazan
i30 Müdavimi
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #48 : 27 Şubat 2012, 14:00:49 »

Ben karşı değilim,sadece işini hakkıyla yapan bir usta bulamayışımdan.. serviste artık montaj yapmıyor  Kızgın  şimdi gidicem bir elektrikciye 2 gün sonra buhar nem uğraş dur.Şimdilik Osram b night breaker aldım.Onla idare ediyorum.

internette alman ebay de "osram night breaker PLUS" gördüm. Fiyatida uygun gibi. Bunu taniyormusunuz, sizin önerdiginizle farki varmi? aciklamada "eskiye göre %50 daha fazla ömür" diyor.. Ustalarin tecrübesinden faydalanim dedim  Göz kırpan

http://www.ebay.de/itm/OSRAM-Nightbreaker-Plus-Night-Breaker-Plus-H7-64210NBP-HCB-2er-Pack-NEU-OVP-/170703823991?pt=DE_Autoteile&hash=item27bebda477

tesekkür ederim.
hardday
i30 Profesörü
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #49 : 27 Şubat 2012, 14:31:26 »

internette alman ebay de "osram night breaker PLUS" gördüm. Fiyatida uygun gibi. Bunu taniyormusunuz, sizin önerdiginizle farki varmi? aciklamada "eskiye göre %50 daha fazla ömür" diyor.. Ustalarin tecrübesinden faydalanim dedim  Göz kırpan

http://www.ebay.de/itm/OSRAM-Nightbreaker-Plus-Night-Breaker-Plus-H7-64210NBP-HCB-2er-Pack-NEU-OVP-/170703823991?pt=DE_Autoteile&hash=item27bebda477

tesekkür ederim.

Evet benim kullandığım ürün bu.Açık limon sarısı renkte ışık veriyor..Ve görüş mesafesi bariz derecede bizim halojen farlardan daha iyi.Aydınlatmalı yollarda pek anlamıyorsunuz ama uzun yolculukta aydınlatmasız yollarda mükemmel bir aydınlatması mevcut.
Sayfa: 1 [2] 3
  Yazdır