Gönderen Konu: Trafik Cezalarına İtiraz Prosedürü 2012  (Okunma sayısı 6614 defa)

Çevrimdışı Alican

 • Hukuki İşler Sorumlusu
 • i30 Profesörü
 • ******
 • İleti: 1370
 • İstanbul
Trafik Cezalarına İtiraz Prosedürü 2012
« : 04 Haziran 2012, 15:46:20 »
Bir başka forumda paylaşılmış bende faydalı olabileceğini düşündüğüm için sizlerle paylaşıyorum.

KTK'nun 116. maddesine istinaden gıyapta yazılan trafik cezalarına karşı, yani anlayacağınız tanımıyla "plakaya yazılan cezalara" karşı itiraz yolunu anlatacağım.
Trafik polisinin durdurup yüzünüze karşı yazdığı cezalar için de itiraz yolu mevcut tabi, prosedür aynı işliyor, tek farkı 15 GÜN olan İTİRAZ SÜRESİ, yüze karşı yazılan cezalarda, yazıldığı tarihten itibaren, gıyapta yazılan cezalarda ise, size tebliğ tarihinden itibaren başlıyor. Eğer 15 gün içinde itiraz etmezsiniz, burası önemli, karar kesinleşmiş demektir, artık itiraz edemezsiniz.

Plakaya yazılan cezalar, ruhsatınızda yazılı olan, yani sistemde kayıtlı olan adresinize gelir, ikametinize PTT yoluyla gelen ceza, siz evde olmadığınız bir sırada gelirse postacı kapınıza bir not bırakır ve cezanızı muhtarlığa teslim eder, ve tebliğ tarihi o taihten itibaren başlar. Normal prosedür budur, cezanız eski ikametgahınıza giderse, suç sistemin değil, ikametgah adresini yenilemeyen sizdedir.

Gelelim itiraz işlemlerine, ben İstanbul için anlatacağım, diğer iller için de aynıdır, değişen bir şey yok.
İtiraz işlemleri Trafik Mahkemeleri'ne yapılıyor, Türkiye'nin tamamında mevcut olmadığı için (sanırım bir tek Ankara'da varmış) bu işe, görevlendirilen bir Sulh Ceza Mahkemesi bakıyor, 2012 yılı itibariyle İstanbul'da Çağlayan'daki 3. Sulh Ceza Mahkemesi bakıyor, ama bunun bir önemi yok, dilekçemizdeki mahkeme kısmını boşbırakacağız, gittiğimiz adliyede hangi mahkemenin baktığını öğrenir öğrenmez bunu doldurabiliriz.

Öncelikle prosedür gayet basit, hiç gözünüz korkmasın, ayrıca sadece 1 TL dava dosyası parası veriyorsunuz, başka bir ücret de yok, mahkeme duruşması da yok, sadece evraklarınızı teslim ediyorsunuz, 5 dakikanızı bile almıyor.

Dilekçe örneğini ekte veriyorum, kendi durumunuza göre doldurabilirsiniz.
(Örnek dilekçede kırmızı ışık ihlali cezasına karşı itiraz amaçlı doğaçlama bir yazı vardır.)
Gerekli evraklar:
1. Dava dilekçesi
2. Dava dosyası (Adliye kantininden temin edeceksiniz - 1 TL)
3. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi (2 nüsha)
4. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi (2 nüsha)
5. Ruhsat Fotokopisi (2 nüsha)
6. Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi (2 nüsha)

Evraklarınızı Sulh Ceza Mahkemesi'nin kalemine teslim edeceksiniz, trafik cezasının ve tebligat kağıdının aslı sizde kalacak, dilekçenizde yazdıklarınıza göre bir karar verilecek, herhangi bir duruşma olmayacak, mahkeme sonucu tebligatla adresinize gelecek.

Mahkemeye vereceğiniz cezalar için ödeme yapmanıza gerek yok, mahkemenin yoğunluğuna göre karar süreci 2-3 aya kadar bile uzayabilir, karar size tebliğ edildikten sonra, sonuç olumsuz olsa bile, mahkeme karar tebliğinden itibaren 15 gün içinde cezanızı 3/4 oranında inidirimli ödeyebilirsiniz, herhangi bir hak kaybınız olmaz.

İtiraz yolunu, sadece haklı olduğunu düşündüğünüz cezalar için kullanırsanız mahkemelere gereksiz iş yükü yüklememiş olursunuz, ayrıca bir sonraki ceza itirazınız için güvenirliliğiniz olmuş olur, çünkü her itirazınız, sonucu olumlu ya da olumsuz olarak adliye kayıtlarında tutuluyor.
İ30 1.6 CRDI Style Plus - Vivid Mavi

Çevrimdışı hasanyazan

 • i30 Müdavimi
 • ***
 • İleti: 391
Ynt: Trafik Cezalarına İtiraz Prosedürü 2012
« Yanıtla #1 : 05 Haziran 2012, 14:35:42 »
cok faydali bir yazi tesekkürler.. Ancak "trafik Mahkemesi" diye bir mahkeme yok. Herkes bunu sölüyor, özellikle "Bakirköy trafik mahkemesinden" bahsediliyor. Yok böyle bir mercii. Belki Sulh mahkemesi, onu da bulmak ayri bir dert, isi bilmeyen o adliye binalarinda sürünür.

Bunda bi karisiklik var. Forumumuda Avukat arkadaslar var, bu konuya bir aciklama getirilerse sevinirim.

Çevrimdışı Alican

 • Hukuki İşler Sorumlusu
 • i30 Profesörü
 • ******
 • İleti: 1370
 • İstanbul
Ynt: Trafik Cezalarına İtiraz Prosedürü 2012
« Yanıtla #2 : 05 Haziran 2012, 16:16:43 »
Karayolları Trafik Kanunu Md.112'ye göre Trafik Mahkemesi var. Ama muhtemelen faal olarak çalışan bir mahkeme yok. Aynı kanun maddesine göre Trafik Mahkemesi olmayan yerlerde görevli mahkeme Sulh Ceza Mahkemesi.

Madde 112 - (Değişik fıkra: 08/03/2000 - 4550/2. md.) Sürücü belgelerinin geçici olarak geri alınması hariç olmak üzere bu Kanundaki; hafif para cezasını veya bununla birlikte hafif hapis cezasını, belgelerin geri alınması ve iptali veya işyerlerinin kapatılması cezasını gerektiren suçlarla ilgili davalara trafik mahkemelerinde, bunların bulunmadığı yerlerde yetki verilen sulh ceza mahkemelerinde bakılır.
İ30 1.6 CRDI Style Plus - Vivid Mavi