Gönderen Konu: Hafta Sonu Mudanya  (Okunma sayısı 2895 defa)

xuye

• Ziyaretçi
Hafta Sonu Mudanya
« : 24 Ekim 2009, 19:15:39 »
Biraz Bursa-Mudanya gezisini önceki haftalarada gerçekleştirememenin akılda kalan izleriyle, biraz da bu hafta sonunuda biraz hareketlenip yeni yerler ve tatlar denemek için ailecek Mudanya'ya gittik. Eskişehir- Bursa- Mudanya yolu genel olarak sorunsuz ve yaklaşık 175 km sürdü. Her zamanki gibi i30 yoldaki bol virajlara rağmen konforlu bir sürüş ve yol tutuşu gösterdi. Gidişte 120 km hızı geçmedim. Biraz da yolun boş olması ve de deniz seviyesine doğru eğim nedeniyle zaman zaman 4.7 ye kadar inen mazot tüketimim, Mudanya'ya vardığımda 5.2 idi.
Neredeyse Bursa merkeziyle birleşmiş olan Mudanya hoş bir sahil ilçesi. Muhtemelen pek çoklarınız özellikle feribot nedeniyle bu şehri biliyordur ama ben de kısaca gözlemlerimi aktaracağım. Şehir, nüfus ve yapılaşma olarak çok da küçük değil, fakat sahil bölümü küçük bir sahil kasabasını andırıyor. Biraz eski evleri ve konakları nedeniyle olsa gerek sahili gelişmiş akdeniz ilçelerine nazaran fazlaca gelişmemiş. Ama benim aradığım da buydu zaten. Bursa'lıların hafta sonu kaçamaklarını geçirdikleri bu yer sanıyorum daha çok balık lokantaları için tercih ediliyor. Şehirde genel olarak eski ev ve konaklar korunmuş, kimileri restore edilmiş ki bu restore edilen bazı konaklar da butik otel olarak hizmete açılmış. Çok güzellerdi doğrusu belki bir gün kalmak da nasip olur. Zaten onun dışında çok da üst kalitede otelleri yok. Bu otellerin dışında eski istasyon binası olan (eskiden tren yolu varmış Mudanya'ya ama 1950'lerde rayları o zamanki hükümet söktürmüş) Montania otel bulunmakta denize sıfır. Denize bakan odaları epey romantik olur sanırım :) Bu otelin bir de denize de sıfır restorantı var ama bu ayda dışarısı kapalı idi. Bunun dışında özellikle akşamcılar için koç restorantda balık yemek için uygun bir seçimdir. Ben ise restorant seçimimi Ahtapot restoranttan yana kullandım. Terasında kalamar, midye tava ve çinekopdan oluşan menüyü afiyetle yedik. ;D ;D Mudanya'da mevsimin pek çok leziz balıklarını bu ve benzeri lokantalarda yiyebiliyorsunuz. Ama özellikle midye tava yemeden önce fiyatını sorun çünkü epek tuzluydu  :-\
Sahilde yürürken bir anda karşınıza İsmet İnönü'nün Mudanya ateşkes Antlaşmasını yaptığı konak çıkıveriyor. Yani Mudanya'ya gittiğinizde bu konağı arayıp taramanıza gerek yok, o sizi buluyor. Bu tarihi mekanı gezip tarih bilgilerimizi canlandırdık, o günlerde bu ülkenin ne zorluklarla kurulduğunu buna karşın bugün yaşananları da düşünerek üzüntü duyduk, inönü'nün hatıraları karşısında yüzümüz kızardı.
Yemek sonrası yine sahilinde küçük bir gezi ve çay bahçelerinin birinde denize karşı çayınızı yudumlamak da gününüze hoş bir tat katacaktır.
Dönüş yolumuzda, deniz seviyesinden yukarı doğru tırmanmanın, sıkışık bursa trafiği ve aracı denemek için bir ara hızımı 200 'e kadar çıkardığımdan (düz ve boş bulduğum bir yerde denedim, hızlanma sırasında bir süre yokuş aşağı da denk geldiği için sanırım 200 e zorlanmadan çıktım.)tüm gidiş geliş tüketimim 6.2  olarak gerçekleşti. (Araç yaklaşık 270 kg yüklüydü, yakıt opet ve yol yaklaşık 350 km idi.)
Yol boyunca Piranha navigasyon kullandım. Kullanımı çok hoş, hızlı ve doğru yönlendirmeleriyle tam puan aldı yine benden. Dönüş yolunda oğlumun film seyrederek can sıkıntısını da gidermesine yardımcı oldu. :)

« Son Düzenleme: 24 Ekim 2009, 19:29:22 Gönderen: xuye »

Çevrimdışı Hasan Bengi

• i30 Profesörü
  • 26 TR 198
Ynt: Hafta Sonu Mudanya
« Yanıtla #1 : 25 Ekim 2009, 01:44:32 »
Hocam görüyorum ki farlarını yakmamışsın :)

Gündüzde olsa farlarını yak hocam. Birde uzun yol ise mutlaka yakılmalı...
Hyundai i30 1.6 CVVT Prime

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 25 Ekim 2009, 09:49:46 »
Şehirlerarasında farlarım açıktı. Xenon daha taktıramadım, taktırınca ayrıca ekleyeceğim zaten :)

Hocam görüyorum ki farlarını yakmamışsın :)

Gündüzde olsa farlarını yak hocam. Birde uzun yol ise mutlaka yakılmalı...

Çevrimdışı juniortom

• i30 Üstadı
    • Fiat Tipo Sevenler
« Yanıtla #3 : 14 Mart 2010, 21:17:46 »
 Yaz ayların da başkadır Mudanya , Bir çok kez gittim ben de . Benim oldukça hoşuma gitti. Tabi Ege sahillerine , Akdeniz sahillerine göre biraz daha kasaba havasın da ancak  hoş bir ilçe . Özelikle yaz mevsiminde Deniz kenarı cıvıl cıvıl oluyor.

Denize nazır restaurantları , İdo Vapur seferleri , Montrö , Yunusları vb. ön plana çıkan bir kent. Gezilip - görülesi bir yer. Ancak ,  Güzelyalı ya uğrayarak denizin üzerine kurulmuş cafe de ( İsmini hatırlayamadım ) balık yemenizi tavsiye ederim.

Tabi Xuye arkadaşımızın  İ 30 ' u , Sonbahar mevsimin de Mudanya ' ya   ayrı bir renk katmış .

Hyundai İ 30 1.6 Crdi Team 90 Ps