Gönderen Konu: Sarfiyat muamması???  (Okunma sayısı 4186 defa)

Çevrimdışı Gurkan

• i30 Yolcusu
  • *
Sarfiyat muamması???
« : 01 Mart 2010, 23:09:35 »
Merhaba,

ben dahil herkes yakıt hesapları yapıp ona göre ya aracını değiştiriyor yada tüp taktırıyor.

benim araç i30 1.4 cvvt team. sıfırdan garantili brc taktırıp aldım. benzin yakıtı hususunda yol bilgisayarı olduğunu bildiğimden benzin sarfiyatını manuel yöntemlerle ölçmedim. fakat tüp sarfiyatını ölçtüm. araç 2600 km.de ve 100 km.de 9 lt gaz yakıyor. servisle görüştüğümde ve diğer formları okuduğumda özellikle benzin sarfiyatını hesapladıktan sonra tüp sarfiyatını ölçüp az mı çok mu yokıyor heesabını yapın diyorlar.
ben benzin sarfiyatını ölçemedim henüz. kullanan arkadaşlar,

sizin i30 1.4'lerin benzin sarfiyatlarını va gaz sarfiyatlarını yazar mısınız?
tşk.
I30 1.4 CVVT Team + BRC Sequence24

Çevrimdışı Skyline

• i30 Profesörü
  • İstanbul - 37
Ynt: Sarfiyat muamması???
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2010, 10:07:13 »
Bildiğim kadarıyla LPG tüketimi benzine nazaran 2-3 lt fazla oluyor. Dolayısıyla benzinde kullansaydınız tüketiminiz 6-7 lt aralığından olacaktı.

Ateş Kırmızı - Style Plus CRDI Otomatik

Çevrimdışı Gurkan

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2010, 23:25:22 »
%20 fazla. BRC yetkilileri ve broşürleri öyle diyor. ;)

Aslında bu başlığı açmadan önce tüm formu, brc'nin ve diğer formlarıda gezdikten sonra, incelediğimde şunu gördüm: Genel olarak herkes farklı dil kullanıyor. Kimi kuruş hesabı, kimi 100 km ortalamasını, kimiside 1 litre hesabını yapıyor. Ayrıca nasıl yakıt ölçülmesi gerektiği tam anlamı ile bilinmiyor. Bunlar ve benzeri farklılıklar benim gibi foruma ve aracına yeni olan arkadaşları yanlış düşünmeye sevk ediyor. Örneğin, onun arabası 14 kuruş yakarken benimki neden 18 veya 20 kuruş yakıyor gibi. Sonra oraya bak, buna sor, servise git gibi birçok  sonuç ortaya çıkıyor.

Sayın Skyline, genel moderatör ünvanınıza sığınarak sizden Yakıt Tüketimi başlığı altına sabit bir konu açarak herkesi ortak dil kullanmaya çağırmanız. Böylece benim gibi "az" bilgili arkadaşlar yanlış yönlere sapmaz, para ve zaman kaybı yaşamazlar.

Teşekkürler.

Çevrimdışı Skyline

• i30 Profesörü
  • İstanbul - 37
« Yanıtla #3 : 04 Mart 2010, 00:53:55 »
Gürkan Bey,

http://i30club.com/index.php?action=collapse;c=11;sa=collapse;sesc=e5a389abe864856a1d176675e1c28a38#11 konu başlığı altında Dizel, Benzin ve LPG kullanıcılarının tükerim değerlerini yazdıkları topicler mevcut. Tüketimde bir standart oturtabilmeyi bende isterim ama şöyle bir durum var. Ben 1 senedir i30 sahibiyim ve dizel otomatik araç için fabrikanın vermiş olduğu değerler hep doğru çıktı. Çok büyük ihtimalle benzinlilerde de ortalama tüketimler fabrika verilerine çok yakındır. LPG konusunda elimde bir data olmadığından fikrim yok.

Netice de tüm üyelerin tek tip bir test yapıp sonuçlarını belirtmesini pek mümkün görmemekteyim
Ateş Kırmızı - Style Plus CRDI Otomatik

Çevrimdışı Alican

• Hukuki İşler Sorumlusu
  • i30 Profesörü
  • İstanbul
« Yanıtla #4 : 04 Mart 2010, 00:59:04 »
Genel olarak herkes farklı dil kullanıyor. Kimi kuruş hesabı, kimi 100 km ortalamasını, kimiside 1 litre hesabını yapıyor. Ayrıca nasıl yakıt ölçülmesi gerektiği tam anlamı ile bilinmiyor. Bunlar ve benzeri farklılıklar benim gibi foruma ve aracına yeni olan arkadaşları yanlış düşünmeye sevk ediyor. Örneğin, onun arabası 14 kuruş yakarken benimki neden 18 veya 20 kuruş yakıyor gibi. Sonra oraya bak, buna sor, servise git gibi birçok  sonuç ortaya çıkıyor.

Hocam sanırım Gürkan bey ortalama yakıtların siteye veri olarak verilmesi esnasında kullanılan dilin karmaşık olmasından dert yanıyor.

Anladığım kadarıyla ya litre hesabı yapalım ya kuruş hesabı yapalım yada 100km ortalama hesabını yazalım ki tek bir veri çeşidi olsun ve karşılaştırmak daha kolay olsun demekte sanırım doğru anladım değil mi Gürkan bey?
İ30 1.6 CRDI Style Plus - Vivid Mavi

Çevrimdışı Gurkan

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #5 : 04 Mart 2010, 01:08:27 »

Hocam sanırım Gürkan bey ortalama yakıtların siteye veri olarak verilmesi esnasında kullanılan dilin karmaşık olmasından dert yanıyor.

Anladığım kadarıyla ya litre hesabı yapalım ya kuruş hesabı yapalım yada 100km ortalama hesabını yazalım ki tek bir veri çeşidi olsun ve karşılaştırmak daha kolay olsun demekte sanırım doğru anladım değil mi Gürkan bey?

Aynen. Sonuçta araç almak için veya yeni sahip olan şahıslar öncelikle yakıt, arıza çıkartma durumlarınada bakıyorlardır. Benzin/Lpg fiyatlarının çok değişken olması ve herkesin farklı ölçüm metodu ile sonuçlarını yayımlaması karışıklık yaratıyor. Kendimden biliyorum. 100 km. 9 litre lpg yakıyor diyorum çok deniyor. konuşma arasında 20 kr. yakıyor diyorum normal deniyor. Öte taraftan 15 kr. yakıyor diyen var.  ??? ??? ??? (Fiyat farklığı sonucunda. Mesela Kütahya'da lpg fiyatı şu an Aygaz'da 2,08 TL.)

Affınıza sığınarak, bence en güzel yöntem 100km'de harcanan yakıtı belirtmek. Tabi ki, internet ortamında bu tür bir zorlamanın yapılamayacağını biliyorum ama belki birkaç duyarlı arkadaşım uyar, bizde net bilgi sahibi oluruz.

Tekrar ilgi için teşekkürler.
« Son Düzenleme: 04 Mart 2010, 01:14:36 Gönderen: Gurkan »

Çevrimdışı Alican

• Hukuki İşler Sorumlusu
  • i30 Profesörü
  • İstanbul
« Yanıtla #6 : 04 Mart 2010, 01:18:30 »
Hocam dediğiniz gibi bir şey yapmak çok zor olucaktır... Herkesin alıştığı bir ölçüm şekli vardır..Bunu değiştirmek ve tek tip bir kalıba sokmak çok mümkün değil.. Zaten söylenenler hep birbirinin türevleridir.

Ama şunu söyliyeyim lpg'li araçlar her zaman benzine oranla daha fazla yakar... Bu oran ciddi miktardadır.. Yani 9 litre yakması olasılık dahilinde aracınızın.. Peki neden lpg'yi tercih ediyoruz çünkü çok ucuz... Lpg ile daha fazla yakıyorsunuz ama çok daha ucuza aldığınız için daha fazla yok yapıyorsunuz :) Bu sebeple şayet aracınız çok mu yakıyor diye hesap etmek istiyorsanız benzinle kullanıma dikkat etmelisiniz..

Aracınızın nasıl yaktığını ilk elden öğrenmenın en güzel yolu aracınızı benzine alarak benzin istasyonuna gitmek ve depoyu görene kadar doldurmaktır. Daha sonra 100km yaparak aracınızla aynı istasyonda mümkünse aynı pompaya giderek yine aracınıza benzini görene kadar yakıt almanızdır.. İkinci alışınızda çıkaçak olan litre eğer fabrika verisine yakın ise aracınız gayet güzel yakmaktadir :)

Bu şekilde ne bir sohbetteki ne de okunuz bir yazıdaki bilgi sizde soru işareti oluşturmaz :)

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
İ30 1.6 CRDI Style Plus - Vivid Mavi

Çevrimdışı Gurkan

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #7 : 04 Mart 2010, 20:59:18 »
cevap ve ilgi için teşekkürler.