Gönderen Konu: Yeni i30 sahipleri için yararlı bilgiler  (Okunma sayısı 114371 defa)

Çevrimdışı kyvanc

• i30 Yolcusu
  • *
Yeni i30 sahipleri için yararlı bilgiler
« : 07 Haziran 2009, 12:04:25 »
Afşin tarafından derlenmiş bilgilerdir, ben sadece buraya aktarıyorum. emek kendisinindir, ellerine sağlık:
(not: resimlerin kaynağını bilmiyorum, doğrudan konuya gömdüm ama umarım kimse için sakıncası yoktur)

ARAÇLARINI YENİ ALAN ARKADAŞLAR,LASTİK BASINÇLARINIZI KONTROL EDİNİZ!!! 32PSİ OLMASI GEREKİYOR.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Türkçe kullanma klavuzu
arabanızı tanımanın en iyi yolu

http://www.hyundai.com.tr/pdf/i30.pdf
yada
http://www.hyundai.com.tr/tr/Content.aspx?id=tanitim-kullanim&menu_id=252&ordercolumn=5
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yurtdışı forumlarda i30 kullanıcılarının birçok özelliği bilmediğini gördüm, paylaşımlarla öğreniyolardı.
Kullanma klavuzu da okunmamışsa bu yararlı özelliklerden haberdar olmanızı sağlamaya çalışalım, sizlerde gördüğünüz
ince detay özellikleri paylaşırsanız seviniriz.

1- direksiyondan MODE düğmesine basılı tutarak ses sistemini açıp kapatabilirsiniz.(2010modellerde değişikliğe gidilmiştir)
Radyo dinlerken yukarı aşağı tuşalrına basılı tutarsanız FM de tarama yapar, mp3-cd dinliyorsanız ileri sarar.
2-HIZA DUYARLI SES SİSTEMİ Ses sisteminin menüsünden SDVC özelliğini açarsanız, araç hızlandıkça volume artacak
yavaşladıkça düşecektir.Ama pek etkili çalışmıyor :(
(kullanma klavuzunda ne olduğu yazmıyordu, çoğu kullanıcı bilmiyor)
3-Arka silecek açık bırakıldığında bir süre sonra fasılalı hale gelecektir.
4-torpidoda kalem tutucu bulunuyor
5-klimanın sıcaklık birimini Celcius tan Fahrenheit a geçirmek için AUTO ve OFF düğmelerine aynı anda 5sn basılı
tutun, kimin ihtiyacı varsa :)
6- Bağajda stepnenin üstünde 10 - 12 anahtar , tornavida(hem yıldız hem düz) vs. aletler var. Araçta genel olarak bu boyutta somun ve
civatalar kullanılmış.Ayrıca araçla beraber verilen çantanın içinde iş eldiveni,ışıldak,buz kıracağı,fosforlu
önlük,takoz,çekme halatı,ilkyardım seti,üçgen reflektör vs. var. Akü takviye kablosu yok :(
7-yakıt deposu kapağındaki 2 tırtık depo kapağını oturtmak içindir, depo kapağının sağa sola sürtmesini engeller.
8-silecek suyunuz azalınca kadrana bir sembol çıkacaktır , ben ilk gördüğümde oldukça korkmuştum :) (Team, Mode, Prime modellerde silecek suyu seviye sensörü yoktur!)
9-eğer kapılardan biri tam kapanmamış olduğu halde hareket ederseniz uyarı sesi çalacaktır.
10-eğer kumandaya bastığınız halde 4lü flaşörler yanmıyorsa mutlaka kaput,kapılar yada bagaj açık kalmıştır.
11-Teyp ve klima ekranları çok kolay çiziliyor, cep tel. için olan ekran koruyucuları tavsiye edilir.
12-araçlarını yeni alanlar mutlaka lastik basınçlarını kontrol etsinler.(32psi - 2.2bar olmalı) bazı satıcılar
basınçları düşürmeyi unutuyolar (42-44 havalarla geziyosunuz)
13-direksiyonun yükseklik ayarına ek olarak derinlik ayarı da var (Alperen için :) )
14-Trip tuşuna basılı tutarsanız, veriler sıfırlanır.
15-Sağ dizinizin önündeki küçük siyah delik klima iç ısı sensörüdür.
16-Bagaj kapağının içindeki küçük kapak, acil bir durumda içerde kalırsanız bagajı açabilmeniz içindir.
17-Kumandadaki Bagaj düğmesine basılı tutulduğunda aracın sinyalleri 2 kere yanıp sönecek ve sadece bagaj kapağı kilidi açılmış olacak.Bagaj kapağını açıp, geri kapattığında hiçbir tuşa basmadan bagaj kilitlenecektir.
Bagajdaki eşyaları elinize aldığınızda elleriniz doluysa tekrar anahtar aramanız gerekmeyecek.Bu özellik diğer 4 kapı içinde mevcut.
18-Park sensörünün ses ayarı var HI-Low şeklinde
19-Kadrandaki benzin göstergesindeki solu işaret eden okun; depo kapağının aracın sol tarafında olduğunu hatırlatmak içindir.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yeni alanlar için Rodaj-alıştırma dönemi
Özel bir alıştırma süresine gerek yoktur.İlk 1.000 km’de birkaç basit önlemi takip ederek aracınızın performansını, ekonomisini ve ömrünü uzatabilirsiniz.
• Motoru zorlamayın.
• Sürüs sırasında, 2.000 d/dak ile 4.000 d/dak arasında tutunuz.
• Uzun süre aynı hızda gitmeyin, ya hızlanın ya da yavaşlayın. Motorun düzgün alışması için değişken motor devrine ihtiyaç vardır.
• Frenlerin düzgün şekilde oturması için,acil durumlar dışında, ani duruşlardan kaçının.
• Bir seferde motorunuzu 3 dakikadan daha fazla rölantide çalıştırmayınız.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Önceki sayfalarda bir arkadaşın paylaştığı
(sanırım Alman) dergisinde yapılan araçiçi gürültü seviyeleri
Küçük olan sessiz
peugeot 308 1.6 (benzinli) : 65 db,
toyota corolla 1.4 d-4d : 66 db,
opel astra hb 1.3 cdti : 66 db,
megane sedan 1.5 dci : 68 db,
hyundai era 1.5 crdi : 66 db,
hyundai i30 1.6 crdi : 64 db.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.hmaservice.com/
Hyundai Elantra Touring diye girildiğinde i30 un tüm teknik detaylarına ulaşılabiliyor
Üyelik herkese açık
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lastik Jant Bilgisi
i30 un üzerindeki jantların ağırlıkları (lastikler hariç)
195/65/15" jant genişliği 5.5J = 7KG
205/55/16" 6J = 9KG
225/45/17" 7J alloys = 11kg
5 bijon , 114.3 bijon çapı , 67.1 bilezik çapı
Takometre(Hız göstergesi) gerçek hızdan %5 fazla gösteriyor.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lastik düzen bilgisi

Toe
(F)0°±0.2°mm (R)0.1±0.2°mm

Camber angle
(F)-0.6°±0.5° (R)-1.15°±0.5°

Caster angle
(F)4.43°±0.5°

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aydınlatma
Kısalar H7
Uzunlar H1
Sisler 880 yada H27 diye geçer.Pek bulunmaz.
Kısalara Xenon kit 4300K yada 6000k ile çok iyi sonuç alırısınız,kimsenin gözünü kör etmeden.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dizel için
1900 - 2750 devir aralığı aracınız için en uygun aralıktır.
3000nin üzerine sadece yüksek hızlara çıkıcaksanız zorlayın.
4000devrin üzerine çıkmak ise fazla yakıt yakmaktan başka işe yaramaz,

bu tablodan görüldüğü gibi

Benzinli

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dizel araç kullanımı
1-Marşa basmadan kızdırma bujisinin ışığının sönmesini bekleyin
Kışın 1-2sn sürer,yazın hemen söner.
2-Yakıt olarak kesinlikle Eurodizel kullanın,Kırsal motorin aracınıza yapacağınız büyük bir kötülük olur(google;Dizel Partikül Filtresi)
3-Motor ideal sıcaklığa (~80derece sabit) gelene kadar, aşırı gaz vermeyin.Yüksek devirlere çıkmayın.
4-Dizel araçları vitesinde kullanın,1500d/d altında gazı köklemeniz araçta kurumlaşmaya yol açar,verim düşer.
5-Stop etmeden önce en azından devrin 850d/d ya inip sabitlenmesini bekleyin,mümkünse 30-40sn Turbonun zarar
görmemesi için bekleyin.
6-Uzun yolda sürekli tam gaz gitmeyin arada ayağınızı biraz çekin,turbo ve motor rahatlasın.
7-Depo yakıt ışığı yanık birşekilde yol almayın,menzil 50km kaldıktan sonra yol bilgisayarı "---" şeklinde yanıp sönmeye başlar.Acilen yakıt alın,gittiğiniz her km aracınıza zarar verir. (Yakıt pompası,enjektörler,pis yakıt)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
5.000km de bir aracınızın yağını ,hidrolik seviyelerini,lastik basınçlarını
kontrol ediniz, hava filtresine hava tutunuz. Yağ seviyesi dizelde çok hassas bir konudur.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Araç bakım masrafları dizel
20000km (ilk bakım) : 300tl (yağ 5.5 litre,filtresi,contası,mazot filtresi,hava filtresi,polen filtresi(değiştirtmenizi tavsiye ederim), işçilik ücreti
(47tl/saat) (Mart2008de 200tl idi)
Kullanılan yağ servisten servise değişiyormuş ama genelde Shell Rimula 10w40 Dizel yağı ( 5w40 tam sentetik olsa çok daha iyi)
40000km : 350tl (28Mayıs09 da aldığım indirimli fiyat polen filtresi dahil 280tl dir.)

Hyundai servis günlerinde çok daha altına yaptırmak mümkün , her sene Haziran başı oluyormuş genelde.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şasi numarası (VIN):
http://www.hyundai.auto.ru/vin.pdf
K M H : KOREA HYUNDAI MOTOR (K yerine başka bir harf varsa aracınız Çek Cumhuriyeti üretimi,i30 sadece Çek ve Kore'de üretiliyor.Diğer araçlarda; Türkiye olsaydı N, Hindistan olsaydı M,Kanada olsaydı 2 )
D C : Şasi tipi ve donanım
5 : 5 kapılı
1: emniyet kemeri ve araç ağırlığı
T : motor tipi
P : soldan direksiyonlu
10.basamak : üretim yılı 8=2008 9=2009
11.basamak : montaj tesisi (U : UL-SAN bende)
12-17.basamak : seri numarası
Direksiyondan bir ses geliyorsa ;
Ses yapan madeni para boyutundaki parça bu, benimkide değişti.

http://cars.pdfki.com/kia/ceed/docs/repair/tsb/KFE08-61-V040-ED.htm
Google müthiş bişey ya, tamamen sökülüp değiştirilmesini buldum
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ses Sisteminin Versiyonunu Öğrenmek İçin 1 ve 6 tuşlarına basılı tutun
http://www.shrani.si/f/24/Uj/iw07noE/08032009367.jpg

« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2010, 12:20:50 Gönderen: Skyline »
i30 Ateş Kırmızı CRDi 115bg

Çevrimdışı kyvanc

• i30 Yolcusu
  • *
Ynt: Yeni i30 sahipleri için yararlı bilgiler
« Yanıtla #2 : 08 Haziran 2009, 19:35:54 »
bilgi için teşekkürler, güncelledim :D
i30 Ateş Kırmızı CRDi 115bg

Çevrimdışı fktanik

• i30 Üstadı
  • Faruk
« Yanıtla #3 : 10 Haziran 2009, 21:13:09 »
Buraya eklemen güzel olmuş,rica ederim.
dostum imzamda daha güncel hali var,bazı eklemeler yapmıştım.
Ordan alırsan daha faydalı olur.

Afşin daha önce de yazmıştım, O küçük plastik parçayı değiştirmesini resimli anlatmış ya. Oraya bakarsan en küçük parçaya kadar söküyor. Resimde de görüldüğü gibi Direksiyonun altındaki EPS ile birleşik koca parçayı söktükten sonra EPS'nin yuvarlak kapağını yandan açıp o parçayı taktı. Hepsi 1 saat bile sürmemişti. Normalmi sence?
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2009, 21:15:40 Gönderen: fktanik »
Ex 2009 I30 CRDI STYLE
Ex 2007 GETZ CRDI KLM, SR, 4 HY, ABS
2011 ERA CRDI KLM, 2 HY, ABS, ESP

Çevrimdışı fktanik

• i30 Üstadı
  • Faruk
« Yanıtla #5 : 14 Haziran 2009, 10:23:20 »
Sağol Dostum. Aslında 10 aradan sonra dün arabama bindim. O plastik parçanın geçekten etkisini yeni anladım. Daha önce yoldaki çıkıntıların %60'ında ses gelirken şimdi hiç gelmiyor. Sadece daha eski bir yol var ve taşlarla baya girntili çıkıntılı döşenmiş. Orada yine fazla olmamakla birliklte yapıyor. Onuda mafsal değiştirilerek çözülecek(Sanırım)  ;)
Ex 2009 I30 CRDI STYLE

Çevrimdışı vshancer

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #6 : 28 Haziran 2009, 20:54:38 »
yahu arkadaşlar. corsa dan sonra garipsediğim tek şey var. yol tutuş, güç, tüketim vs süper. ama ilginç bir şey var, normaldir herhalde ama ben yine de sorayım dedim. köprü trafiğine girdim geçen gün, kaza var. çook yavaş ilerliyoruz. 1. vitese alıyorum, araç hareket ediyor, öndeki o kadar yavaşlıyorki frene basıyorum hafifçe gaza basmadan. neredeyse stop etti edecek araba. debriyaja da basayım diyip basıyorum, araba kapaklanıyor birden. frene basmadan boşa alınca, sonra frene basınca birşey yok. ama frene dokunurken boşa alınca kapaklanıyor. aynı gün aynı yerde birşey daha farkettim. bağlantılı birşey sonuçta bu da, hiç gaz vermeden kalkıyor bu araba. gaza hiç dokunmadan 100m civarı ağır ağır gittim, önümdeki durunca mecburen durdum :) varmı böyle birşey ya! sanki otomatik vites mübarek. devir saatine bakıyorum, öyle anormal yüksek vs değil. klima çalışır durumda 900-1000 aralığında. bu olay sırf bende değil herhalde değilmi?
2009 HYUNDAI İ30 1.6 CRDI TEAM GRİ

Çevrimdışı beyaz sır

• i30 Sürücüsü
  • **
« Yanıtla #7 : 28 Haziran 2009, 22:32:01 »
evet öyle debriyajı bırakınca araba ileri atıyor .aslında benim hoşuma gitti.
1.6 CRDİ TEAM - KRİSTAL BEYAZ

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 28 Haziran 2009, 23:08:48 »
Arkadaşlar bugünkü eskişehir buluşmamızda chryin dostumuzun dün tesadüfen farkettiği bir özelliği yeni öğrendik. Araçlarımız sürücü ve ön yolcu koltuğunun altından arkaya hava üflüyor. Yani yüze ve cama üflenen seçili sıcaklık arka yolculara da ön koltukların altından üfleniyor.

Çevrimdışı aegelincik

• i30 Master
  • AYKUT
    • mimeray
« Yanıtla #9 : 28 Haziran 2009, 23:20:07 »
Ben daha önceden tesadüfen görmüştüm yanlız ayaklara hava üfleme konumundayken üflüyor tabii yanılmıyorsam.
Çünkü kışın sıcak havayı auto konumunda ilk önce ayaklara üflüyerek başlıyor.
Manuelde ayaklar seçilirsede olabiliyor.
http://www.i30club.com

Beylikdüzü-İstanbul
1. 2008 i30 1.6 CRDİ STYLE PLUS - ŞAMPANYA GRİ (satıldı)
2. 2012 İ30 1.6 GDI ELİT. OTOMATİK.

Çevrimdışı frekans76

• i30 Profesörü
« Yanıtla #10 : 01 Temmuz 2009, 23:44:02 »
Aracını yeni alan arkadaşlar,yada henüz farketmemiş olanlar;arka lastiklerinizin kısa zamanda kabaklaşmasını istemiyorsanız ROT ayarını kotrol edin.Satın aldığınız aracın ROT ayarı bozuk olabilir.
IMG]http://i55.tinypic.com/140znl3.jpg[/img]

Çevrimdışı Bu®αk!

• i30 Master
  • Live to Ride & Ride to Live
    • forum-i30
« Yanıtla #11 : 01 Temmuz 2009, 23:48:21 »
Evet bozukmuş ama burdaki servis bunu ayarlayamıyordu başka yerde yaptırmak zorunda kaldık. Ayrıca lastik basınçları 55'ti aldığımızda.

Ex

Çevrimdışı tuncayarican

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #12 : 03 Temmuz 2009, 13:36:43 »
bilgiler için çok teşekkürler 8) 8) 8) çok faydasını gördüm özellikle lastik basıncı konusunda aldığım zaman burada yazıldığı gibi ilk işim lastik basınçlarına bakmak oldu ve basıncın 55 lerde gezdiğini gördüm ve o haliyle çokta ses yapıyodu. basıncı düşürünce tabi normale döndü, araç kendine geldi..... ;D ;)
Hyundai i30 1.6 CRD(115PS) Prime - Ateş Kırmızı (2009)

Çevrimdışı vshancer

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #13 : 03 Temmuz 2009, 21:44:21 »
bilgiler için çok teşekkürler 8) 8) 8) çok faydasını gördüm özellikle lastik basıncı konusunda aldığım zaman burada yazıldığı gibi ilk işim lastik basınçlarına bakmak oldu ve basıncın 55 lerde gezdiğini gördüm ve o haliyle çokta ses yapıyodu. basıncı düşürünce tabi normale döndü, araç kendine geldi..... ;D ;)

millet lastik basıncı yüzünden "çok sert bu süspansiyon" diyormuş ilk zamanlar  ;D teslim almadan ben de allahtan forumdan okumuştum. 4'ünü birden indirdim. corsa dan sonra kaz tüyü yastık gibi. sert süspansiyon da uzun yolda daha iyi ama neyse.
2009 HYUNDAI İ30 1.6 CRDI TEAM GRİ

Çevrimdışı fktanik

• i30 Üstadı
  • Faruk
« Yanıtla #14 : 10 Temmuz 2009, 12:47:14 »
Yararlı bilgilerde bakım ile alakalı tablonun linkini ekleseniz sevinrim.

Link:
http://www.hyundai.com.tr/pdf/periyodik-bakim/i-30.pdf
Ex 2009 I30 CRDI STYLE

Çevrimdışı osman38

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #15 : 29 Ağustos 2009, 07:21:08 »
Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum i30 select modeli aracımızda akıllı cam(aracı kiltleyince camların kapanması) olayı var mı.Şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı tuncayarican

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #16 : 29 Ağustos 2009, 10:22:38 »
Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum i30 select modeli aracımızda akıllı cam(aracı kiltleyince camların kapanması) olayı var mı.Şimdiden teşekkür ederim.

Bildiğim kadarıyla i30 un hiç bir modelinde böyle bir özellik yok... ;) ;) ;)
Hyundai i30 1.6 CRD(115PS) Prime - Ateş Kırmızı (2009)

Çevrimdışı Bu®αk!

• i30 Master
  • Live to Ride & Ride to Live
    • forum-i30
« Yanıtla #17 : 29 Ağustos 2009, 10:30:14 »
Evet hiçbirinde yok ama bunun için bir modül takılıyormuş camları ve sunroofu kapatan.

Ex

Çevrimdışı permanganat26

• i30 Sürücüsü
  • **
« Yanıtla #18 : 02 Eylül 2009, 13:53:29 »
Aracımın bir gün boyunca park lambaları açık unutulmuş. Akü için sorun teşkil eder mi?

Not: Aracı geçen hafta aldım.
i30 1.6 crdi 90 HP (beyaz)

Çevrimdışı permanganat26

• i30 Sürücüsü
  • **
« Yanıtla #20 : 03 Eylül 2009, 14:55:05 »
Akü bitmediyse sorun yok, sanırım tekrar çalıştırdı motoru? bittiyse vurdurarak çalıştırmayın , takviye ile çalıştırın.
Aracımın bir gün boyunca park lambaları açık unutulmuş. Akü için sorun teşkil eder mi?

Not: Aracı geçen hafta aldım.

Akü bitmedi.
Anladığım kadarıyla sorun yok.
İlginiz için teşekkür ederim.

Çevrimdışı permanganat26

• i30 Sürücüsü
  • **
« Yanıtla #21 : 06 Ekim 2009, 21:32:43 »
On konsülde T(out) şeklinde dış ortam sıcaklığı hakkında bilgimiz oluyor.
Acaba T(in) şeklinde araç içi sıcaklığı da görebiliyor muyuz? Uzun uğraşlarıma rağmen araçta böyle bir bilgiye ulaşamadım ???

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 06 Ekim 2009, 21:38:04 »
Hayır göremiyoruz.

On konsülde T(out) şeklinde dış ortam sıcaklığı hakkında bilgimiz oluyor.
Acaba T(in) şeklinde araç içi sıcaklığı da görebiliyor muyuz? Uzun uğraşlarıma rağmen araçta böyle bir bilgiye ulaşamadım ???

xuye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : 16 Ekim 2009, 21:42:16 »
Arkadaşlar sislere uyan bir OSRAM NIGHT BREAKER ampul var mı acaba? Ya da şöyle diyeim H11 hiçbir şekilde bizim araçların sislerine uymaz mı? Osarm'ın sitesindeki night breaker çeşitleri için bks. :  http://www.osram.com.tr/osram_tr/TUeKETC/Otomobil_Lambalar/Ueruenler/Farlar/NIGHT_BREAKER/NIGHT_BREAKER_Ailesi/index.html

Uzun ve kısa için var ama...

Alıntı
Sisler 880 yada H27 diye geçer.Pek bulunmaz.

Çevrimdışı omer

• i30 Üstadı
« Yanıtla #24 : 16 Ekim 2009, 22:24:34 »
night breakeri normal farlarinda kullanan var mi nasil memnun musunuz
12 i30 crdi elite manuel  , my sister' i30 1.6 cvvt mode otm +lpg rulez