Gönderen Konu: i30 diesel için Cruise Control Kiti  (Okunma sayısı 36799 defa)

Çevrimdışı Hasan Bengi

• i30 Profesörü
  • 26 TR 198
Ynt: i30 diesel için Cruise Control Kiti
« Yanıtla #25 : 19 Aralık 2010, 19:41:00 »
Cruise Control'ü hangi yolda kullanacaksınız diye bir kavram yok.

Cruise Control bir özellik ve her yerde kullanılabilir.
Bayır aşşağı inerken, gazı keser aynı hızda devam edersiniz.
Bayır yukarı çıkarkende gaz verir aynı hızda gidersiniz.
Bunları CC kendisi otomatik yapar.

Araç sollarken hızınızı yükseltir, sollamadan sonra yine tek tuşla aynı hıza dönersiniz.

Bu kadar basit.
Ne yolu, ne yeri?
Siz sanırım CC'nin ne olduğunu bilmiyorsunuz.
Hyundai i30 1.6 CVVT Prime

Çevrimdışı erenozerdim

• i30 Profesörü
    • http://www.erenozerdim.com
« Yanıtla #26 : 19 Aralık 2010, 19:45:49 »
ne oldugunu biliyorum belki ne demek istediğimi anlatamadım,,daha eski jenerasyon araçlarda da vardı,,,,bütün bunları otomatik yapması saglıklı degil,,,diye düşünüyorum sadece,,,,,ama tabii ki tercih meselesi,,,,,
eren

Çevrimdışı erenozerdim

• i30 Profesörü
« Yanıtla #27 : 19 Aralık 2010, 21:41:05 »
arkadşlar benim anlatmak istediğim düz ve uzun yolda kullandığnız zaman cok fonksiyonel olmaması,,hasan arkadaşımız izah etmiş sagolsun,,,bu teknoloji 90 lı yıllarda kullanılmaya başlandı yapılış nedeni amerikadaki dümdüz ve uzuzn otoyollarda sürücüyü rahat ettirmek,,,,,,ben bunun türkiyedeki yollarda zor olacagını düşündüm  fotgraftaki sag şeritteki araç gibi araçlar her an araya girebilir
eren

Çevrimdışı Bu®αk!

• i30 Master
  • Live to Ride & Ride to Live
    • forum-i30
« Yanıtla #28 : 19 Aralık 2010, 22:47:16 »
Araçta Distronic yoksa Eren abi'nin dediği durum bazen sıkıntı olabiliyor.

Ex

Çevrimdışı K O R H A N

• i30 Yolcusu
  • *
  • İ S T A N B U L
    • İ30 Club Facebook Grubu
« Yanıtla #29 : 19 Aralık 2010, 22:51:10 »
ben citroen c4 de kullanıyodum şehir içinde oldukça kullanışlı. direksyondaki düğmeyi gaz pedalı olarak düşünebilirsiniz. Yalnız fiyat biraz daha uygun olsa bu kit takılabilir bence ve çok yoğun bir talep görür.
KIRMIZI - i30 1.6 CRDi MOde

Çevrimdışı firari83

• i30 Müdavimi
« Yanıtla #30 : 19 Aralık 2010, 22:55:58 »
ben citroen c4 de kullanıyodum şehir içinde oldukça kullanışlı. direksyondaki düğmeyi gaz pedalı olarak düşünebilirsiniz. Yalnız fiyat biraz daha uygun olsa bu kit takılabilir bence ve çok yoğun bir talep görür.
takan taktıran bilen yok galiba.. özellikle montaj mesele.
 montajı yapılır da
kablo tesisatı hazır mı ve program falan yüklemek gerekli mi
yoksa bu kiti almanyadan getirtirim teyzeme ama
işte aması var...
i30 cw mode otm lpg.

Çevrimdışı alperaslan

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #31 : 20 Aralık 2010, 09:03:28 »
Kitin içinde araç için hazırlanmış tesisat var. Bu tesisat bağlandıktan sonra kitin içinde bulunan beyin de aracın özelliğine göre programlanıyor.

Yani sadece soket sökülüp takılacak kadar basit bir işlem değil. İşlemler yaklaşık 1.5 - 2 saat sürüyor.

Sadece dizel araçlar için var, Euro 5 spekli benzinli araçlar içinde üretilmiş. Ancak Türkiye' deki benzinliler sanırım Euro 4 spekli.

Uzun yolda ve sakin sürüşlerde kesinlikle çok konforlu, ancak sıkışık trafikte ve kaygan zeminlerde kullanılmaması gerekiyor.

Çevrimdışı tnr

• i30 Sürücüsü
  • **
« Yanıtla #32 : 20 Aralık 2010, 21:18:40 »
Kitin içinde araç için hazırlanmış tesisat var. Bu tesisat bağlandıktan sonra kitin içinde bulunan beyin de aracın özelliğine göre programlanıyor.

Yani sadece soket sökülüp takılacak kadar basit bir işlem değil. İşlemler yaklaşık 1.5 - 2 saat sürüyor.

Sadece dizel araçlar için var, Euro 5 spekli benzinli araçlar içinde üretilmiş. Ancak Türkiye' deki benzinliler sanırım Euro 4 spekli.

Uzun yolda ve sakin sürüşlerde kesinlikle çok konforlu, ancak sıkışık trafikte ve kaygan zeminlerde kullanılmaması gerekiyor.

Peki ayrı bir uyarı ışığı mı var, yoksa gösterge içindeki CC uyarısımı yanıyor (aktif hale getiriliyor)?

Çevrimdışı K O R H A N

• i30 Yolcusu
  • *
  • İ S T A N B U L
    • İ30 Club Facebook Grubu
« Yanıtla #33 : 21 Aralık 2010, 00:00:39 »
Sanırım Yeni program yüklendiği için Gösterge panelinde CC ile ilgili yeni veriler geliyor. Açık kapalı olduğunu gösteren hızın yükseltilmesini  gösterren göstergeler ;)
KIRMIZI - i30 1.6 CRDi MOde

Çevrimdışı firari83

• i30 Müdavimi
« Yanıtla #34 : 21 Aralık 2010, 23:09:24 »

Peki ayrı bir uyarı ışığı mı var, yoksa gösterge içindeki CC uyarısımı yanıyor (aktif hale getiriliyor)?
yukarda demişya " sanırım dört spekli diye" bu konuda kesin bilgisi olan var mı?
i30 cw mode otm lpg.

Çevrimdışı aturkay

• i30 Yolcusu
  • *
    • Best Buy
« Yanıtla #35 : 22 Aralık 2010, 09:05:25 »

yukarda demişya " sanırım dört spekli diye" bu konuda kesin bilgisi olan var mı?

Merhaba,

Bu konu açıldığında Afşin ın gönderdiği linklerden montaj şemasını indirmiştim. Programlama çok komplike bir işlem gibi görünmediği gibi alet ile birlikte gelen ayrı bir led gösterge paneli kasasına kasa dekupe edilerek monte ediliyor. Programlama adımları(ki 4-5 adımlik bir işlem) da bu led ile takip ediliyor. Sistemin gösterge paneline entegre olduğunu gösteren hiçbir ibare yok yani orjinal cc ledlerinin çalıştığını sanmıyorum.

Saygılarımla
There is no view without a viewpoint...
Manzarayı görecek yer olmadan manzara olmaz...(Affınıza sığınarak Türkçe'ye bu kadar çevriliyor)

1.6 CRDi Otm. Style Plus

Çevrimdışı tnr

• i30 Sürücüsü
  • **
« Yanıtla #36 : 22 Aralık 2010, 13:14:02 »
Alıntı
Merhaba,

Bu konu açıldığında Afşin ın gönderdiği linklerden montaj şemasını indirmiştim. Programlama çok komplike bir işlem gibi görünmediği gibi alet ile birlikte gelen ayrı bir led gösterge paneli kasasına kasa dekupe edilerek monte ediliyor. Programlama adımları(ki 4-5 adımlik bir işlem) da bu led ile takip ediliyor. Sistemin gösterge paneline entegre olduğunu gösteren hiçbir ibare yok yani orjinal cc ledlerinin çalıştığını sanmıyorum.

Saygılarımla

Orjinal CC ledleri yanmıyorsa, harici bir ışık ile uyarı alınıyorsa bana uymaz. İsterse 300 TL olsun.
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2010, 13:15:34 Gönderen: tnr »

Çevrimdışı CevO

• i30 Profesörü
  • İstanbul - 30
« Yanıtla #37 : 22 Aralık 2010, 20:37:14 »
Alıntı
Merhaba,

Saygılarımla

Orjinal CC ledleri yanmıyorsa, harici bir ışık ile uyarı alınıyorsa bana uymaz. İsterse 300 TL olsun.

Bence de. Eğer orijinal değilse bedava bile olsa takmam. Lpg kiti gibi harici led ışıklı cc parçası mı olur?

Çevrimdışı firari83

• i30 Müdavimi
« Yanıtla #38 : 22 Aralık 2010, 20:46:53 »
bu distirebitör niye cevap vermiyor bunlara....
+ benim araç benzinli
olsunn belki bizimkilere de uyan modelleri vardır...

ama kesinlikle lpg gibi başka bir led med olacaksa bedava da verseler ben de istemem....
i30 cw mode otm lpg.

Çevrimdışı alperaslan

• i30 Yolcusu
  • *
« Yanıtla #39 : 23 Aralık 2010, 08:21:24 »

Kesin bilgiye sizin de aracınızı aldığınız Hyundai bayilerinden ulaşmaya çalıştık, ancak bilgi alamadık, o yüzden cevabımız net olmadı, bizden kaynaklanmayan bu durum için özür dileriz.

Merhaba,

Saygılarımla

Haklısınız, ürünün montaj kataloğunda bu şekilde montaj yapılacağı gösteriliyor. Biz ledi, gösterge panelinin içinde, CRUISE ışığını yakacak şekilde de yerleştiriyoruz. Bu kullanıcının tercihine bağlı, kullanıcı isterse panelin ön korumasına delik açıp led montajı yapabiliriz. Ancak şimdiye kadar yaptığımız tüm işlemlerde ledi gösterge tablosunun içine yerleştirdik.

bu distirebitör niye cevap vermiyor bunlara....
+ benim araç benzinli
olsunn belki bizimkilere de uyan modelleri vardır...

ama kesinlikle lpg gibi başka bir led med olacaksa bedava da verseler ben de istemem....

Geciken cevaplarımız için özür dileriz, benzinli araçlar için durum yukarıda bahsettğimiz gibi, detaylı bilgiye ulaşır ulaşmaz sizlerle de paylaşacağız.

Çevrimdışı firari83

• i30 Müdavimi
« Yanıtla #40 : 23 Aralık 2010, 12:15:16 »
bakalım gelişmeleri 4 gözle bekliyoruz...
i30 cw mode otm lpg.

Çevrimdışı tnr

• i30 Sürücüsü
  • **
« Yanıtla #41 : 19 Şubat 2011, 23:36:46 »
Servislerle görüşmüşler. 1000 TL istiyorlar.

Çevrimdışı erenozerdim

• i30 Profesörü
« Yanıtla #42 : 19 Şubat 2011, 23:40:37 »
arkadaşlar daha öncede yazmıştım türkiyede hangi yollarda kullanacaksınız çok merak ediyorum
eren

Çevrimdışı C O B R A

• i30 Yolcusu
  • *
  • İstanbul-Ankara
« Yanıtla #43 : 19 Şubat 2011, 23:50:43 »
ya abi boşver merak eden alsın. herkes aracında fazla donanım olsun ister. halbuki hepsini kullandıklarını sanmam. babamda s350 var çoğu özelliğini bilmiyor bile  :D

Çevrimdışı erenozerdim

• i30 Profesörü
« Yanıtla #44 : 19 Şubat 2011, 23:51:32 »
evet haklısın

90’lı yılların başında lüks otomobillerde görerek tanıdığımız konfor ekipmanı ‘Cruise Control’ (aracın sabit bir hızda ilerlemesini sağlamak amacıyla gaz pedalını otomatik olarak kontrol eden sistem) sisteminin geleceği tehlike altında…

Güvenlik uzmanlarının yorumlarına göre Cruise Control sistemine sahip araçlar, önden çarpma şeklindeki kazalara daha yatkınlar… Hatta Avrupa’nın bazı stratejik karayollarına
Cruise Control’ü yasaklayan ibareler yerleştirildi bile.

Auto Express Dergisi’nin haberine göre Belçika’nın Antwerp kentindeki yolların kenarlarına sürücüleri Cruise Control sistemini kapatmaları şeklinde uyaran levhalar konumlandırıldı.
Belçikalı trafik yetkileri bu yöntemi seçmelerinin nedeni şu şekilde açıklıyorlar: ‘Son günlerde yoğun trafikte meydana gelen kazalarda frene gereken zamanda basamayan sürücülerin kullandığı Cruise Control sistemlerini tespit ettik. Bu nedenle en etkin yol olarak yollarda bu tip önlemleri tercih ettik”.

Yapılan araştırmaya göre araçlarında bu sistemi kullanan sürücüler sistemi etkisiz hale getirmekten çekindikleri için frene basmakta gecikiyorlar. Sonuç olarak kazalar kaçınılmaz oluyor.

eren

Çevrimdışı Bu®αk!

• i30 Master
  • Live to Ride & Ride to Live
    • forum-i30
« Yanıtla #45 : 19 Şubat 2011, 23:52:25 »
S350 mi? Kaç model o W140 mı. ;D

Ex

Çevrimdışı erenozerdim

• i30 Profesörü